Double colonization in Buchi Emecheta's 'Second Class Citizen' and 'The Bride Prize'
Buchi Emecheta'nın 'Second Class Citizen' ve 'The Bride Prize' romanlarında çifte sömürü
  1. Tez No: 898588
  2. Yazar: ZINAH MOHAMMED HEKMAT HEKMAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, kadın sömürüsünün kapsamlı bir incelemesini yapmakta, Buchi Emecheta'nın edebi eserlerinde yaygın olan çifte sömürgecilik temasıyla, özellikle İkinci Sınıf Vatandaş ve Gelin Bedeli'ne odaklanarak karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirmektedir. Çalışma, bu üretken yazarın sunduğu sosyo-politik ve kültürel bağlamlarda kadın deneyimlerinin çok yönlü boyutlarına ilişkin incelikli bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Analiz, kadınların rollerinin, temsillerinin ve anlatılara gömülü toplumsal beklentilerin derinlemesine incelenmesiyle başlıyor. Feminist bir bakış açısıyla araştırma, Emecheta'nın tasvir ettiği gerçek dünyadaki zorluklarla hayal edilen distopik dünya arasında paralellikler kurarak kadınların baskıcı yapılarda nasıl ilerlediğinin karmaşıklığını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bu yazarların edebi dokularında sunulduğu şekliyle çifte sömürgeciliğin kesişimselliği tartışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Ayrıca çalışma, anneliğin ana tema olarak tasvirini inceleyerek, anneliğin baskıcı rejimler ve ataerkil normlar altında nasıl etkilendiğini ve çarpıtıldığını araştırıyor. Kadın karakterlerin mücadelelerini, dayanıklılıklarını ve failliklerini tasvir ederken yazarın farklı yaklaşımlarını, anlatım tarzlarını ve kültürel etkilerini dikkate alıyor. Sonuç olarak bu çalışma, seçilmiş edebi eserlerde kadın sömürüsünün kapsamlı bir analizini sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Araştırma, bu başarılı yazarın toplumsal normlarla nasıl etkileşime geçtiğine ve onları nasıl eleştirdiğine dair benzersiz bir bakış açısı sunarak cinsiyet, baskı ve dirençlilik hakkındaki daha geniş söylem hakkında değerli bilgiler sunuyor.
Özet (Çeviri)
This research delves into a comprehensive exploration of the exploitation of women, it undertakes a comparative analysis with the theme of double colonization prevalent in the literary works of Buchi Emecheta, particularly focusing on Second Class Citizen and The Bride Price. The study aims to provide a subtle understanding of the multifaceted dimensions of female experiences within the socio-political and cultural contexts presented by this prolific author. The analysis begins with an in-depth examination of the portrayal of women's roles, their agency, and the societal expectations embedded in the narratives. Through a feminist lens, the research seeks to unravel the complexities of how women navigate oppressive structures, drawing parallels between the dystopian world envisioned the real-world challenges depicted by Emecheta. The intersectionality of double colonization, as presented in the literary tapestries of these authors, forms a focal point of discussion. Furthermore, the study scrutinizes the depiction of motherhood as a central theme, exploring how it is affected and distorted under oppressive regimes and patriarchal norms. It considers the author's distinct approaches, narrative styles, and cultural influences in portraying the struggles, resilience, and agency of female characters. In conclusion, this study contributes to the existing body of literature by offering a thorough analysis of the exploitation of women in the selected literary works. The exploration provides a unique perspective on how this accomplished author engage with and critique societal norms, offering valuable insights into the broader discourse on gender, oppression, and resilience.