Jāmī (817-898/1414-1492): his biography and intellectual influence in herat
Cami (817-898/144-1492): biyografisi ve herat'taki entelektüel etkisi
- Tez No: 747422
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN E. WOODS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Chicago
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Ortaçağ'da Orta Asya'nın önde gelen entelektüel ve şairlerinden olan Abdurrahman Cami (h. 898/1492), İslam tarihinde önemli bir entelektüel, dini ve edebi bir etki yapmıştır.Bu çalışma Cami üzerine bir Batı dilinde hazırlanmış ilk Cami biyografisi olup onun 15. yy. Herat/Horasanı'ndaki entelektüel misyonunu inceler. Biyografi kısmı Cami'nin politik, sosyal ve kültürel çevresine, bu çevrenin 15. yy.daki dönüşümüne ve Cami'nin bir entelektüel ve sanatçı olarak bu çevre ile etkileşimine eğilir. Cami'nin Timurlu hükümdarları, döneminin etkili tasavvuf akımları olan Kübreviye, Zeyniyye ve Nakşibendiyye gibi hareketleri, Teftazani-Cürcani ekolleri ve kelam geleneği ile olan ilişkisine bakar. Tüm bunlara eşit ağırlık vererek 15. yy. Timurlu tarihinin ve bu tarihin içinde Cami'nin yerinin dengeli bir anlatısını oluşturmaya çalışır. İkinci kısım Cami'nin ünlü astronom Ali Kuşçu'nun temsil ettiği kelam anlayışıyla, önde gelen Timurlu kelamcısı olan Kemaleddin Şeyh Hüseyinle ve dönemin canlı bir mehdilik akımı olan Nurbahşiyye ile olan mücadelesini inceler. Buradaki argüman Cami'nin bu düşüncelerin karşısında başarı ile durduğu ve kendi oluşturduğu vahdet-i vücud anlayışı ile bunlara başarılı bir alternatif sunduğudur. Bahsedilen anlayışlar Herat'ta inişe geçip bunların temsilcileri Herat'ı terk ederken Cami'nin entelektüel ve manevi mirası hakim hale gelir. Çalışmanın son bölümü Cami'nin ihtiyaç sahipleri için yazdığı himaye mektuplarını konu edinir ve Cami'nin bu faaliyeti sayesinde etrafında bir hizip oluşup oluşmadığı sorusuna cevap arar.
Özet (Çeviri)
'Abd al-Rahmān Jāmī (d. 898/1492), an outstanding late medieval intellectual and poet from Central Asia, had a major influence on the intellectual, religious, and literary history of the Islamic civilization. The current study provides a detailed biography of Jāmī in a western language for the first time and analyzes his intellectual mission within the context of the 15th century Herat/Khurasan. The biography part explores Jāmī's political, social and cultural environment, its transformation throughout the 15th century, and Jāmī's interaction with it as an intellectual and artist. It looks at Jāmī's relationship with the Timurid rulers, the influential Sufi currents of the time such as the Kubrawiyya, Zayniyya, and the Naqshbandiyya, and the intellectual currents such as the Taftāzānī-Jurjānī schools and the speculative theology tradition. It aims to produce a balanced account of the 15th century Timurid history and Jāmī's significance in it by putting an equal emphasis on each of these factors. The second part focuses on Jāmī's clash with the discipline of speculative theology represented by the famous astronomer 'Alī Qushji and the prominent Timurid theologian Kamāl al-Dīn Shaykh Husayn, and the vibrant Nurbakhshid messianic movement of the time. It argues that Jāmī successfully confronted these alternative intellectual and spiritual traditions and offered a viable alternative in his formulation of the doctrine of wahdat al-wujūd. As Herat witnessed the decline of these movements and the departure of their representatives, it was Jāmī's intellectual and spiritual legacy that prevailed. The final part of this study examines the intercession letters Jāmī wrote on behalf of needy individuals in order to see what kind of a social 'faction' formed around this towering Timurid intellectual.