Yeşil çatılarda su yalıtımının düzenlenmesi
Regulation of waterproofing on green roofs
  1. Tez No: 747421
  2. Yazar: BARIŞ TEMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÜZELÇOBAN MAYUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çatılar, bir yapının üzerini kapatan, yapının en üst noktasında bitişini sağlayan yapı elemanlarıdır. Çeşitli sistemler ve farklı malzemeler ile tasarlanabilen çatılardan biri de yeşil çatılardır. Yeşil çatılar, yapılarda çatıların bitki yaşamına elverişli hale getirilmesi esasına dayanmaktadır. Son yıllarda yeşil çatılar, sürdürülebilir ve çevreci bir yapı sistemi olarak görülmekte ve bu yönde sağladığı olumlu katkılar nedeniyle geniş uygulama alanı bulmaktadır. Yeşil çatı sistemleri çeşitli malzeme ve yöntemlerle oluşturulabilmektedir. Yapılar ömürleri boyunca çeşitli su sorunları ile karşılaşabilmektedir. Yapıların temelinden çatısına kadar nüfuz edebilen su ve nem nedenleriyle, yapılar ve/veya kullanıcılar zarar görebilmektedir. Yapıların suya sıklıkla maruz kalan elemanlarından biri çatılardır. Özellikle yeşil çatı sistemlerinde mevcut çatı eğiminin az olması (teras) ve suyla iç içe bir bitki yetişme ortamının bulunması gibi nedenlerle, bu tür çatılarda su sorunlarının görülme olasılığı artmaktadır. Artan su sorunları, çoğu kez yeşil çatı uygulamalarından kaçınılmasına neden olabilmektedir. Türkiye'de yapılardaki su yalıtımı performansını artırmak üzere, 2018 yılından bu yana 'Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği' kullanılmaktadır. Buna karşın yönetmelikte, yeşil çatılarda su yalıtımına yönelik esaslara yer verilmediği görülmektedir. Bu anlamda, yapılan bu çalışmayla, yeşil çatılarda özellikle su yalıtımına yönelik esasların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, yeşil çatılar ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmanın oluşturulmasında, yerli ve yabancı kaynakların taranması, yeşil çatı uygulaması ve malzeme üretimi yapan firmalarla iş birliği içerisinde çalışılması hedeflenmektedir. Bu yolla, yeşil çatılarda karşılaşılan su yalıtımı sorunları ve bu sorunlara karşı alınması gerekli tedbirler, suyun yapıdan uzaklaştırılmasına yönelik yöntemler belirlenecektir. Elde edilen verilerin, sektördeki yeşil çatı uygulamacıları ve denetçileri açısından yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Roofs are building elements that cover a building, provide its finish and shape the building. Roofs can be designed with various systems and different materials. One of such roofs is green roofs. Green roofs are based on making the roofs of buildings suitable for plant life. Green roof systems can be applied with various materials and methods. Buildings may encounter water and water problems throughout their lifetime. Due to the water and moisture that can start from the foundation of the buildings and penetrate to the roof, both the building and human health can be damaged. The fact that the ground slope of the green terrace roofs is low and the plant growth environment increases the possibility of water problems on these roofs. It is seen that the regulations prepared in Turkey do not include details on waterproofing on green roofs. With this study, it is aimed to determine the principles for water insulation in green roofs. In the creation of this study, it is aimed to scan domestic and foreign resources and to work in cooperation with companies that make green roof application and material production. In this way, the water insulation problems encountered in green roofs, the measures to be taken against these problems, and the methods for removing water from the building will be determined. It is thought that the data obtained will be a guide for green roof practitioners and auditors in the sector.