Less favourable treatment under article III of the GATT
GATT anlaşması madde III anlamında daha az kayırmacı muamele kavramı
  1. Tez No: 747429
  2. Yazar: ECE DENİZ GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. LORAND BARTELS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Cambridge
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma GATT Anlaşması'nın III.maddesi kapsamında düzenlenen ulusal muamele kuralını, daha az kayırmacı muamele kavramı çerçervesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada daha az kayırmacı muamele kavramının anlamı ve onu ortaya çıkarabilecek ölçütler üzerinde durulmaktadır.İlgili maddenin amaç ve gerekleri bakımından içtihat hukuku ışığında bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu çalışmada aynı zamanda söz konusu madde bağlamında dengeleme tartışması, güncel içitihatlar ekseninde ele alınmaktadır.Çalışmada farklı biçimlerde oluşturulan düzenlemelerin, düzenleniş biçimlerinden ziyade, ortaya çıkardığı pratik sonuçların önemine vurgu yapılmaktadır.Bu doğrultuda rekabette fırsat eşitliğinin korunmasına yönelik tespitlere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to ponder on the national treatment principle of Article III of the GATT Agreement via understanding the meaning of“less favourable treatment”concept. It focuses on the conditions that this terminology requires along with the interpretation of such conditions, in order to ensure compliance with the Article, in light of case law. The study also discusses the balancing argument under the relevant paragraphs of the Article and its recent position in the case law. The study sets forth that the practical outcome of differently constructed measures is what really matters. In line with this idea, the study suggests that the equality of competitive opportunities should be respected.