35 yaş üstü, ilk siklus IVF denemesinde FSH değeri <10 IU/L olan hastalarda kullanılan tedavi protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of initial IVF treatment protocols in patients over 35, whose FHS level is under <10 IU/L
- Tez No: 331313
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son 20 yıldır aile kurmaya karar veren kadınların yaşları yükselmekte, böylece asiste reprodüktif terapi yardımı alan kadın yaşı ve 35 yaşın üstünde tedavi ihtiyacı olan kadın sayısı artmaktadır. Kontrollü ovaryen hiperstimülasyonda amaç, sağlıklı bir kadının her ay yaşadığı tek bir dominant follikül seçiminin aksine, gonadotropinlerle çok sayıda büyüyegelen follikül elde etmektir. GnRH agonist/antagonist kullanılarak pitüiter gonadotropin salınımı inhibe edilip, folliküler gelişim eksojen gonadotropinlerle sağlanarak siklus kontrolü ele geçirilir. Otuzbeş yaştan sonra follikül kaybındaki hızlı artış, oosit kalitesindeki düşüş, reprodüktif yaşlanma ve beraberinde kontrollü ovaryen hiperstimülasyona zayıf cevabı getirir. Çalışmamızda, retrospektif olarak Gazi Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinde 2004-2012 yılları arasında tedavi görmüş, 35 yaş üstü, ilk siklus in-vitro fertilizasyon tedavisi alan, FSH düzeyi
Özet (Çeviri)
In last 20 years a significant group of women who postponed their desire for pregnancy and now requesting reproductive treatments are getting older than 35 years. Controlled ovarian hyperstimulation is gonadotrophin induced stimulation of the ovaries for purposes of in vitro fertilisation treatment, which specifically aims at inducing ongoing multiple follicle development rather than a single dominant follicle in ovulatory women. The strategy behind using GnRH agonist/antagonist is to suppress pituitary gonadotrophin secretion and then to stimulate the follicular growth with gonadotrophins, thus facilitating cycle control. After age 35, decrease in oocyte quality and increase in follicle loss, brings reproductive aging and poor response to ovarian hyperstimulation. We included patients? initial IVF cycles retrospectively in Gazi University IVF Centre from 2004 to 2012. Patients were included who were over 35 years old and had no endocrinologic disorder, whose FSH level was