İngilis dilində feli frazeoloji birləşmələr və onların Azərbaycan dilində ifadəsi
English verbal phraseological units and their expression in Azerbaijani
  1. Tez No: 747432
  2. Yazar: ESMİRA MEHDİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AĞAMUSA AXUNDOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Azerice
  9. Üniversite: Azerbaycan Milli Elmler Akademiyası
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, İngilizce sözel deyimsel birimler ve bunların Azerice'deki ifade biçimleriyle ilgilidir. Tez bir giriş, iki bölüm, sonuç ve kullanılan literatürün bir listesinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde yazar, araştırmanın teorik yönleri hakkında bilgi verir, araştırmanın amaçlarını ve görevlerini, yöntemlerini ve kaynaklarını tanımlar ve araştırmanın teorik ve pratik önemini gösterir. 'İngiliz deyimsel birimler sistemi' başlıklı Bölüm 1, İngilizce, Rusça ve Azerice dilbilimindeki deyimsel birimleri inceleme dönemlerini kısaca özetlemekte, Azerbaycan dilinde deyimsel kombinasyonların sınıflandırılması ile ilgili tavsiyeler sunmakta ve İngilizce deyimsel birimleri şu şekilde ele almaktadır: bir sistem. Bölüm 2, İngilizce deyimsel birimlerin Azerbaycan dilinde ifade edilme yollarını özetlemektedir. Burada yazar, İngiliz kurmacadan alınan kalıpların tercümesi, farklı özelliklere sahip metinlerde özellikle İngilizce-Azerice deyimsel sözlüklerde İngilizce deyimsel kombinasyonların sunulması, İngilizce'den Azerice'ye çeviri metinlerinde ve bunun tersi gibi sorunlara dikkat eder. Yazar ayrıca İngilizce deyimleri Azerbaycan diline olduğu kadar Türk dillerine tercüme etmekle ilgilenen araştırmacıların görüşlerini de dikkate almakta ve çeşitli tercümanlar tarafından Azerice'ye çevrilmiş çeşitli kalıplara eleştirel yaklaşmaktadır. Araştırmanın temel sonuçları ve sonuçları, bu tezin Sonuç bölümünde özetlenmiştir. Tez, kullanılan literatür listesi ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with the English verbal phraseological units and ways of their expression in Azerbaijani. The dissertation consists of an introduction, two chapters, conclusions and a list of the used literature. In Introduction the author informs about the theoretical aspects of the research, defines the purposes and tasks of the research, its methods and sources, and shows the theoretical and practical significance of the research. Chapter 1 entitled 'The system of English phraseological units" briefly summarizes the periods of studying the phraseological units in English, Russian and Azerbaijani linguistics, submits recommendations in connection with the classification of the phraseological combinations in the Azerbaijani language and considers the English phraseological units as a system. Chapter 2 outlines the ways of expression of the English phraseological units in the Azerbaijani language. Here the author pays attention to such problems as the translation of patterns taken from English fiction, presentation of English phraseological combinations in the texts with different characteristics especially in English- Azerbaijani phraseological dictionaries, in the translation texts from English to Azerbaijani and vice versa. The author also considers the opinions of researchers, who interested in translating English phraseology into turkic languages as well as the Azerbaijani language, and critically approaches several patterns translated to Azerbaijani by various translators. Basic results and conclusions of the research have been summarized in the Conclusions of thcj dissertation. The dissertation reaches its end with the list of the used literature.