Networks before Empires: cultural transfers in west and central Anatolia during the Early Bronze Age
İmparatorluklardan önce ağlar: Erken Tunç Çağı'nda batı ve orta anadolu'da kültürel aktarımlar
  1. Tez No: 747441
  2. Yazar: MICHELE MASSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW BEVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University Collage London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu tez, Erken Tunç Çağı'nda (İTÇ, c.3200-1950 M.Ö.) Batı ve Orta Anadolu'daki sosyal etkileşimin bir analizini sunmaktadır. EBA genelinde yerel topluluklar tarafından deneyimlenen artan sosyo-ekonomik ve politik karmaşıklık bağlamında, yerleşim içi ölçekten bölgeler arası ölçeğe kadar değiş tokuşun olası gerekçelerini ve mekanizmalarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, çok çeşitli vaka çalışmalarının dağıtımsal ve bağlamsal analizi yoluyla, farklı ürünlerin, hammaddelerin, teknolojik bilgilerin ve kültürel davranışların Anadolu'da nasıl dolaştığını araştırıyor ve bunu hem olası mal ve fikir akışlarını haritalayarak hem de bunların bağlamını analiz ederek yapıyor. artefakt kullanımı ve biriktirme. Ayrıca, artan örgütlenme derecelerinin, hem üretim (uzmanlaşma, üretimin ölçeği ve yoğunluğu) hem de dolaşım aşamalarında (uzmanlaşmış değişim aracılarının varlığı, ulaşım teknolojisindeki yenilikler, karayolu altyapısına yatırım, rotalar üzerinde kontrol) değişim modellerini nasıl etkilediğini araştırır. ). Bu araştırma ayrıca, topografik ve kültürel kısıtlamaların belirli peyzaj koridorları boyunca hareketi (ve dolayısıyla etkileşimi) nasıl yönlendirdiğine bakarak İTÇ Anadolu'daki fiziksel ve sosyal ağların yapısını yeniden yapılandırmaya çalışır. Son olarak, İTÇ'nin sonlarına doğru Anadolu'nun Yakın Doğu ve Ege dünyalarıyla entegrasyonunu sağlayan uzun mesafeli değişim ağlarının genişlemesi sürecinde yükselen yerel seçkinlerin oynadığı rolü ve Anadolu'nun geniş metal kaynaklarının önemini araştırıyor.
Özet (Çeviri)
This dissertation offers an analysis of social interaction in west and central Anatolia during the Early Bronze Age (EBA, c.3200-1950 BC). It aims at identifying potential rationales for and mechanisms of exchange from the intra-settlement to the interregional scale, within the context of growing socio-economic and political complexity experienced by the local communities across the EBA. Through distributional and contextual analysis of a large range of case studies, this dissertation explores how different products, raw materials, technological knowledge and cultural behaviours circulated within Anatolia, and does so both by mapping likely flows of goods and ideas and by analysing the context of artefact use and deposition. It also investigates how increasing degrees of organization affected patterns of exchange, both at the production (specialisation, scale and intensity of production) and the circulation stages (presence of specialised exchange intermediaries, innovations in transport technology, investment in road infrastructure, control over routes). This research further attempts to reconstruct the structure of physical and social networks in EBA Anatolia, looking at how topographic and cultural constraints funnelled movement (and hence interaction) along specific landscape corridors. Lastly, it explores the role played by rising local elites and the importance of Anatolia's vast metal resources in the process of expansion of long-distance exchange networks, which ultimately allowed the integration of Anatolia within the Near Eastern and Aegean worlds towards the end of the EBA.