Müslümanlarda alın yazısı kavramı
Prodestination concept of muslims
- Tez No: 74745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda müslüman kültüründe var olan alın yazısı inancının islam dinine uygun olup olmadığını araştırarak doğru bilgi edinmeyi amaç edindik Müslüman kültüründe önceden belirlenmeyi ifade eden iki kavram vardır. Bunlardan birincisi kader, ikincisi de alın yazısıdır. Kader, insanın yaratılmasından önceki belirlenmeyi ifade için kullanıldığı halde, alın yazısı ana rahmindeki belirlenme için kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda alın yazısı üzerinde durarak bir konuda iki belirlenmenin çelişkisi üzerinde durulacaktır. Alın yazısı inancının oluşumunda psikolojik ve sosyolojik olguların etkisi bir hayli fazladır, insan tabiatı da göz önünde bulundurularak bu konular giriş bölümünde işlenmiştir. Birinci bölümde, diğer kültürlerdeki alın yazısı inançları üzerinde durularak müslüman kültüründeki alın yazısı inancının oluşumunda hadislerin etkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, islamın alın yazısı inancına yaklaşımı ortaya konmuştur. Kur'an-ı Kerumdeki ayetler tek olarak değerlendirildiğinde insanın irade hürriyetine işaret eden ayetler olduğu gibi insanın hür olmadığına, her şeyin Allah'ın takdiriyle gerçekleştiğine işaret eden ayetler de vardır. Fakat Kur'an-ı Kerimdeki ayetlere bütünlük ilkesi içerisinde yaklaşıldığında bu inancın islam'a aykırı olduğu görülmüştür. 86
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, our objective is to obtain the right information by researching if the pre-ordinance blief existing in the Muslim culture is appropriate to the islam. There are two concepts conveying the predefinition in Muslim culture. The first of which is Khader (destiny) and the second is pre-ordinance. The Khader defines the determination before creation of human-being on the other hand the pre-ordinance defines the determination in fetus period, in this study after examination of pre-ordinance blief it is stated that two definition in one subject has conflict. in formation of pre-ordinance blief the function of the psychological and social phenomenon is hight. These subjects are mentioned and studied in the introduction section by considering the nature of human-being in the first section, the pre-ordinance bliefs of the okher cultures are studied and the function of the habits in formation of pre-ordinance blief in Muslim cultures, is considered. in the second, the opinon of islam on the pre-ordinance blief is studied. When the verses in the quran is studied solely, it shall be seen that there exist verses indicating the will-freedom of human-being as well as those indicating that human being has not complete freedom and all events are realized by the sole discretion of Allah. However when the verse in the quran studied in a unity principle, it is seen that this blief is contrary to islam. 87