Bor ve azot katkılı katmanlı grafen tabakalarının termoelektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermoelectric properties of boron and nitrogen doped layered graphene sheets
  1. Tez No: 747536
  2. Yazar: CEM KATMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZDOĞAN, PROF. DR. SAVAŞ BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Grafen keşfinden itibaren sergilediği özellikler sebebiyle birçok alandan büyük ilgi gördü. Grafen son derece yüksek taşıyıcı mobilitesi nedeniyle elektronik için umut verici bir malzemedir. Grafen, doğasında bant aralığı olmayan bir yarı metaldir. Bu çalışmanın amacı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ve Yarı-klasik Boltzmann Taşıma Teorisi yardımıyla grafene kademeli olarak B ve N katkılayarak çok katmanlı BxC16-x-yNy bileşikleri modellendi. Bu bileşiklerin yapısal, elektronik ve termoelektrik özelliklerini incelemektir. Bu katkılama sırasında görüldü ki, B ve N atomu sayılarının eşit olduğu BxC16-2xNx stokiyometrisindeki bileşikler yarı iletken karakter gösterirken diğerleri elektron veya deşik fazlalığından dolayı metalik özellik gösterdi. Daha sonra, yarı iletken özellik gösteren bu bileşiklerin elektriksel iletkenlikleri (σ), elektronik termal iletkenlikleri (κe), Seebeck katsayıları (S), güç faktörü ve termoelektrik verim katsayısı (zT) hesaplandı. Grafenin B ve N ile eşit oranlı katkılanması iletim ve termoelektrik özellikleri modifiye etmek için etkili bir araç olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
After the discovery of graphene, it attracted great attention from many fields due to the properties it exhibited. Graphene is a promising material for electronics due to its extremely high carrier mobility. Graphene is a non-bandgap semi-metal in its nature. The aim of this study is to simulate multi-layered BxC16-x-yNy compounds by gradually doping graphene with B and N through of Density Functional Theory and Semi-classical Boltzmann Transport Theory and to examine their structural, electronic and thermoelectric properties. During this doping procedure, it was seen that the compounds in the stoichiometry BxC16-2xNx form, in which the numbers of B and N atoms are equal, showed semiconductor character, while the others showed metallic character due to the excess electrons or holes. Then, the electrical conductivity (σ), electrical thermal conductivity (κe), Seebeck coefficients (S), power factor and merit figures (zT) of these semiconductor compounds were calculated. It has been seen that the doping of graphene with B and N in equal proportion can be an effective tool to modify the conduction and thermoelectric properties.