Probability-based assessment of post-liquefaction shear strength: An effective stress approach
Zemin sıvılaşması sonrası kayma mukavemetinin efektif gerilme yaklaşımı ile olasılıksal belirlenmesi
  1. Tez No: 747545
  2. Yazar: SATUK BUĞRAHAN SARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 734
Özet
Sıvılaşmış zeminlerin kayma dayanımları çok düşük olmasına rağmen bu mukavemet değerlerinin doğru tahmin edilmesi duraylılık değerlendirmeleri için kritik öneme sahiptir. Zemin sıvılaşması davranışının büyük deformasyon problemi olması ve saha ve zemin koşullarını temsil eden zemin numunelerinin hazırlanmasındaki zorluklar nedeniyle, laboratuvar testlerine dayalı değerlendirmeler yerine vaka analizlerine dayalı yarı-görgül bağıntıların kullanımı tercih edilmektedir. Mevcut çalışmalar sıvılaşmış zeminlerin drenajsız artık kayma mukavemetlerinin tahmin edilmesi için SPT(N1)60 kapasite parametresini kullanmaktadır. Bu tez kapsamında, mevcut sıvılaşma sonrası yenilme vaka örnekleri derlenmiş ve yeniden incelenmiştir. Kohezyonsuz zeminlerin sıvılaşma sonrası kayma mukavemetinin belirlenmesi için boşluk oranı-ortalama efektif gerilme uzayında sıvılaşma-durum eğrisi tariflenmiştir. Problemin tanımlayıcı parametreleri gerilme ve relatif yoğunluk durum parametrelerine ek olarak ortalama dane boyutu (D50), ince dane içeriği (FC), uniformite katsayısı (Cu), yuvarlaklık (R) ve küresellik (S) olarak seçilmiştir. Küçükten büyüğe gerilme aralıklarındaki doğrusal olmayan davranışı gözeten ve çok büyük gerilmelerdeki dane parçalanma tepkisini de modelleyebilen bir sıvılaşma durum eğrisi, ln(e)-ln(p') uzayında olasılığa dayalı olarak tanımlanmıştır. Sıvılaşmış zeminlerin kayma mukavemetini değerlendirmek için sunulan bu durum eğrilerinin mevcut modellerden daha üstün bir tahmin doğruluğu sunduğu, ve daha doğru bir teorik çerçeve üzerine kurulduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although post-liquefaction shear strengths of soils are very small, their accurate estimations are critical for post-liquefaction stability assessments. Due to the large strain nature of the liquefaction problem and difficulties in preparing re-constituted soil samples representing field conditions, laboratory testing-based assessments are not commonly used. Instead, semi-empirical residual strength assessments based on back analyses of liquefaction-induced failure cases are used for the purpose. Earlier studies suggest estimating the undrained residual shear strength of liquefied soils based on the SPT-based capacity parameter of (N1)60. Within the scope of this thesis, available post-liquefaction failure case histories were compiled and studied. A liquefaction state-like framework is introduced to assess the effective stress-based post-liquefaction shear strength of cohesionless soils in the void ratio-mean effective stress domain. Descriptive parameters of the problem are selected as mean grain size (D50), fines content (FC), coefficient of uniformity (Cu), roundness (R), and sphericity (S) along with stress and density state parameters. A probabilistically defined liquefaction state curve is defined in the ln(e) – ln(p') domain, addressing the nonlinearity in small to larger stress ranges including the crushing responses in very large stresses. The resulting probability-based liquefaction state curves to assess residual shear strength of liquefied soils are shown to be a superior alternative to existing models, founded on a theoretically sounder critical state-like framework.