Postpartum primipar kadınlarda travmatik stres ve depresyon düzeyine sosyal desteğin etkisi
The effect of social support on the level of traumatic stress and depression at postpartum primiparous women
- Tez No: 747546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME BAYRI BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırma postpartum primipar kadınlarda travmatik stres ve depresyon düzeyine sosyal desteğin etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma Şubat-Mayıs 2022 tarihleri arasında Diyarbakır/Silvan'da 302 kadınla yürütülmüştür. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, City Doğum Travma Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar programında yapılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 25,40±4,066, eğitim yılı ortalaması 11,27±3,955 yıl olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study was carried out in order to identify the effect of social support on traumatic stress and depression levels for postpartum primiparous women. Materials and Methods: This descriptive-type study was conducted in Silvan/Diyarbakır province with sample of 302 women between the dates of February-May, 2022. The data were collected with Personal Information Form, City Birth Trauma Scale, Edinburgh Postpartum Depression Scale and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. The analysis of the data was held in digital environment. Findings: The mean; age of the women included in the study was 25,40±4,066, duration of their education was identified as 11,27±3,955 years. In correlation analysis held to compare scale total scores for the evaluation of the data it was detected that negative mid-level significant relation between total scores of Multidimensional Scale of Perceived Social Support - City Birth Trauma Scale (r= -,590;p