Pop art sanatında nesneleşen insan
Person objectified i̇n pop art
- Tez No: 747569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim ve Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, insan ve nesneleşme probleminden yola çıkılarak bir araştırma gerçekleşmektedir. Araştırmada insanın nesneleşmesi sorununun felsefenin temel tartışma alanlarından bir tanesi olduğu aynı zamanda çok sayıda düşünürün de sorguladığı bir problem olduğu anlaşılmıştır. Felsefenin temel kavramları arasında yer alan nesneleşme ve bununla bağlantılı olarak; özgürleşme, yabancılaşma, makineleşme kavramları da konu dâhilinde incelenmektedir. İnsanın nesneleşme problemi araştırmada sanat tarihinin önemli akımlarından bir tanesi olan Pop Art akımıyla bağlantılı olarak Andy Warhol'un eserleri üzerinden bir incelemeyle gerçekleşmektedir. Bu sebeple araştırmanın birinci bölümünde Pop Art akımının tarihçesine ve akımda önemli bir yeri olan Serigrafi tekniğinin tarihçesine, yöntemine yönelik bir veri işlenmektedir. Sonuncu bölümde ise ana konunun bağlantısı olarak nesneleşmenin ve temel kavramlarının belirleyici, tanımlayıcı özellikleri, nesneleşme problemine öncülük yaptıkları bilinen Schopenhauer, Nietzsche ve Foucault gibi düşünürler ile probleme bakış açıları gösterilmektedir. Çalışmada nesneleşme kavramı; özellikle dönemin ünlü isimleri olan Andy Warhol, Marilyn Monroe, John F. Kennedy ve Jacqueline Kennedy isimleriyle birebir bağlantı kurularak incelenmektedir. İncelenen bu eserlerde ünlü isimlerin hayat perspektifiyle insanın nesne konumuna gelmesi değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonucunda insanların hayatlarını anlamlandırma, aidiyet kurma, hakikati arama eğiliminde oldukları için yaşadıkları toplumun yazılı olmayan kurallarına göre kendilerini şekillendirdikleri gözlenmiştir. Bu sistemdeki baskıcı ve yargılayıcı tavırların insanları kendi benliğinden uzaklaştırarak özünden kopmasına neden olmaktadır. Böylece insan makineleşerek, hayatını özünden uzakta anlamsız bir kaos içinde nesneleşerek sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a research is carried out based on the problem of human and objectification. In the research, it has been understood that the problem of human objectification is one of the main discussion areas of philosophy, and it is also a problem that many thinkers question. Objectification, which is among the basic concepts of philosophy, and in connection with it; The concepts of emancipation, alienation and mechanization are also examined within the scope of the subject. The objectification problem of man is realized through an analysis of Andy Warhol's works in connection with the Pop Art movement, which is one of the important movements in the history of art. For this reason, in the first part of the research, data on the history of the Pop Art movement and the history and method of the serigraphy technique, which has an important place in the movement, are processed. In the last section, the determining and descriptive features of objectification and its basic concepts as the connection of the main subject, thinkers such as Schopenhauer, Nietzsche and Foucault, who are known to have pioneered the problem of objectification, and their perspectives on the problem are shown.The concept of objectification without work; In particular, the famous names of the period, Andy Warhol, Marilyn Monroe, John F. Kennedy and Jacqueline Kennedy are examined by establishing one-to-one connections. In these examined works, it is evaluated that people become objects with the perspective of life of famous names. As a result of the study, it has been observed that people shape themselves according to the unwritten rules of the society they live in, as they tend to make sense of their lives, establish belonging, and seek the truth. The oppressive and judgmental attitudes in this system lead people away from their own self and cause them to break away from their essence. Thus, by becoming a machine, man continues his life away from his essence by objectifying in a meaningless chaos.