Covid-19 pandemi döneminde erişkinlerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile umutsuzluk ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between cognitive emotion regulation strategies and levels of hope and anxiety in adults during the covid-19 pandemic period
- Tez No: 747576
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ŞÜKRAN ÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma pandemi sürecinde bireylerin bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin kaygı ve umutsuzluk düzeylerini ne derece yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri umutsuzluk ve kaygı, bağımsız değişkenleri ise bilişsel duygu düzenleme stratejileridir. Araştırma kapsamında bireylerin bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin kaygı ve umutsuzluk düzeylerinin, Covid-19 geçirme, Covid-19 semptomu, pandemide ikamet edilen yer, tıbbi ve psikolojik rahatsızlık ve Covid-19 aşısı olma değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma grubu 20-29 yaş arasındaki bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya, 400 kişi katılmıştır. Bunlardan 256'sı (%64) kadın ve 144'ü (%36) erkektir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler,“Kişisel Veri Formu”,“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve“Beck Anksiyete Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin umutsuzluk ve kaygıyı ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine to what extent cognitive emotion regulation strategies of individuals predict anxiety and hopelessness levels during the pandemic process. The dependent variables of the study are hopelessness and anxiety, and the independent variables are cognitive emotion regulation strategies. Within the scope of the research, it was also examined whether the anxiety and hopelessness levels of individuals' cognitive emotion regulation strategies differ significantly in terms of Covid-19, Covid-19 symptom, place of residence in the pandemic, medical and psychological discomfort, and Covid-19 vaccine. The research group consists of individuals between the ages of 20-29. A total of 400 individuals, 256 (64%) female and 144 (36%) male, participated in the study. The research was carried out with the relational scanning model, one of the general scanning models.“Personal Data Form”was used as a data collection tool to reach the demographic information of individuals. In addition,“Cognitive Emotion Regulation Scale”,“Beck Hopelessness Scale”and“Beck Anxiety Scale”were used. Multiple regression analysis was performed to determine to what extent cognitive emotion regulation strategies predicted hopelessness and anxiety.