Kurumlar için bilgi güvenliği yönetim sisteminin oluşturulması
Creation of an information security management system for organizations
- Tez No: 747575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde bilgi güvenliği ile sıkça anılan diğer iki önemli konu da siber güvenlik ve kişisel verilerin korunması alanlarıdır. Bilgi teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, bilgi güvenliğinin sağlanmasına yönelik gereksinimler gittikçe daha karmaşık ve kapsamlı hale gelmiştir. Sınırlı bütçe ve personel kaynakları ile kapsamlı bir bilgi güvenliği çalışması yapılması için daha sistematik ve yönetsel sistemlerin uygulanması zorunluluk haline gelmiştir. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) standardında belirtilen madde baslıkları dikkate alınarak, etkin bir BGYS tesis edilmesi için siber güvenlik ile ilgili teknik tedbirlere ilave olarak yönetsel tedbirlerin de alınmasını zorunlu kılmıştır. Ayrıca kurumlarda farkındalık eğitimleri ile kurum kültürünün değiştirilmesi güvenlik önlemlerinin etkinliğini artıracak unsurlardır. Bilgi güvenliği yönetimi sistemlerinin oluşturulması amacıyla uluslararası standartlar ve Cumhurbaşkanlığı güvenlik rehberi incelenerek araştırmanın kurumlara rehber olmada katkı sunacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Two other critical issues that are frequently mentioned with information security today are the fields of cyber security and the protection of personal data. With the developments in information technologies, the requirements for ensuring information security have become increasingly complex and comprehensive. It has become a necessity to implement more systematic and managerial systems to conduct a comprehensive information security study with a limited budget and personnel resources. Considering the article titles specified in the ISO 27001 Information Security Management System (ISMS) standard, administrative measures and additional technical measures related to cyber security will be obliged to establish an effective ISMS. Additionally, changing the corporate culture with awareness training in institutions are factors that will increase the effectiveness of security measures. It is presumed that this research will contribute to guide institutions by examining international standards and the security guide of the Presidency in furtherance of establishing information security management systems.