Salgın sürecinde üreticilerin tarımsal örgütlerle ilişkisi; Ankara ili Polatlı ilçesi örneği
Relationship of producers with agricultural organizations during the pandemic process; a case study of Polatlı district in Ankara province
  1. Tez No: 747589
  2. Yazar: ŞEYMA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL KARAKAYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı dünyayı etkileyen pandemi (Covid-19) salgını sürecinde üreticilerin tarımsal örgütler ile ilişkisi incelemektir. Pandeminin tarımsal üretim yapan tarım işletmelerine ve bu işletmelerin işletme fonksiyonlarına etkileri de ele alınmıştır. Araştırmanın ana materyalini Ankara ili Polatlı ilçesinde bulunan 107 adet tarım işletmeleri ile yüzyüze yapılan görüşme sonucu elde edilen birincil veriler oluşturmuştur. Ayrıca konu ile ilgili önceden yapılmış ulusal ve uluslararası alanda tamamlanmış araştırma sonuçları, ulusal ve uluslararası kurumların istatistik ve yayınlarından elde edilen ikincil veriler kullanılmıştır. İşletmelerin sermaye yapıları, sermayenin fonksiyonlarına göre sınıflandırılmasına göre hesaplanmıştır. Bu amaçla işletme içinde üretim faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla bulundurulan varlıkların toplam değerleri olan aktif sermayeyi ve varlıkların edinilmesi için kullanılan borçlar ve işletmeye konulan pasif sermaye ortaya konulmuştur. Tarımsal işletmelerin örgüt ve örgütlenme üzerine görüş ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla 5'li likert ölçeğinden yararlanılmıştır. İki soruya verilen cevapların birbirine göre dağılımlarını karşılaştırırken Ki-Kare Bağımsızlık Testi kullanılmıştır. Ayrıca iki değişken arasındaki ilişkiyi bulabilmek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Tarımsal işletmelerin salgın döneminde tarımsal örgütlerden memnun olma durumunu tahmin etmek için istatistiksel model olan ve Lojistik regresyon (Logit) modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan üreticilerin tamamı tarımsal örgütlere üyedir. İncelenen işletmelerde işletme başına 6.067.458,70 TL aktif sermaye tespit edilmiştir Gayrisafi hasıla işletmeler başna 14.748.746,21 TL, dekara 1.638,75 TL bulunmuştur. Mali rantabilite %2,39, Ekonomik rantabilite %2,40 hesaplanmıştır. 5li likert analizinde 2,8 puan ile tarımsal örgüte üye olmaktan memnun olma görüşüne katılma durumu en belirgindir. Ki kare analizlerinde 19 adet değişken birbiri ile anlamlıdır. Pearson korelasyon analizi sonuçlarında 10 adet değişkenin 2 tanesi negatif yönlü 8 tanesi pozitif yönlü anlamlıdır. Lojistik regresyon analizinde çalışmada 13 bağımsız 1 bağımlı değişken kullanılmıştır. Bağımlı değişken olarak pandemi sürecinde üye olduğunuz tarımsal örgütlerden memnun olup olmadığı kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerden en belirgin olan incelenen işletmelerde pandemi sürecinde tarımsal örgütlerin az riskli yatırımda destek olma durumudur. Bir birimlik artışı pandemi sürecinde tarımsal örgütlerden memnun olma durumunu 1,9 kat artırmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship of producers with agricultural organizations during the pandemic (Covid-19) epidemic affecting the world. The effects of the pandemic on agricultural enterprises engaged in agricultural production and the business functions of these enterprises were also discussed. The main material of the research was the primary data obtained as a result of face-to-face interviews with 107 agricultural enterprises located in the Polatlı district of Ankara. In addition, the results of previous national and international research on the subject, secondary data obtained from statistics and publications of national and international institutions were used. Capital structures of enterprises are calculated according to the classification of capital according to its functions. For this purpose, the total values of the assets held for use in production activities within the enterprise, the active capital, the debts used for the acquisition of the assets and the passive capital put into the enterprise are revealed. Logistic regression (Logit) model, which is a statistical model, was used to predict the satisfaction of agricultural enterprises with agricultural organizations during the epidemic period. All of the producers participating in the research are members of agricultural organizations. Active capital was determined as 6,067,458.70 TL per enterprise in the examined enterprises. The gross product was 14,748,746.21 TL per enterprise and 1,638,75 TL per decare. Financial profitability was calculated as 2.39%, Economic profitability was calculated as 2.40%. With a score of 2.8 in the 5-point Likert analysis, the state of being satisfied with being a member of an agricultural organization is the most prominent. 19 variables are significant with each other in the chi-square analysis. In the results of Pearson correlation analysis, 2 of the 10 variables are significant in the negative direction and 8 in the positive direction. In the logistic regression analysis, 13 independent and 1 dependent variables were used in the study. Whether or not he was satisfied with the agricultural organizations you are a member of during the pandemic process was used as the dependent variable. It has been concluded that an increase of one unit increases the satisfaction with agricultural organizations by 1.9 times during the pandemic process.