Orman yangınlarında yanan alanların uydu görüntüleri kullanılarak belirlenmesi: 2019 Ağustos Gelibolu (Çanakkale) orman yangını örneği
Determination of burning areas in forest fires using satellite images: 2019 August Gallipoli peninsul (Çanakkale) forest fire example
  1. Tez No: 747590
  2. Yazar: HALİME YILMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Geography, Public Administration, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Ağustos 2019 tarihinde Çanakkale ili, Gelibolu yarımadasında (Behramlı-Alçıtepe arasında) meydana gelen orman yangınında; yangının etkili olduğu tüm alan içerisinde; tahrip olmayan alanlar belirlenerek, tamamen yanan bölgelerin alanları görsel yorumlama ile hesaplanmıştır. Bu kapsamda, ilk başta yangının etkili olduğu tüm alan sınırları belirlenmiş ve 269 ha olarak hesaplanmıştır. Yangının etkili olduğu alan içerisinde, yangından etkilenmeyen ağaçlık alanlar ve tarım arazileri, kapsam dışında tutulmuş ve“tahrip olmayan alan”olarak değerlendirilmiştir. Yangının etkili olduğu toplam yaklaşık 269 ha'lık alan içerisinde, yangından etkilenmeyen toplam 16 adet alan belirlenmiş, bu bölgelerin toplam alanı yaklaşık 46 ha olarak hesaplanmıştır. Böylece yangının kapsadığı alan içerisinde, tamamen tahrip olan bölgenin alanı, yaklaşık 223 ha olarak bulunmuştur. Ayrıca çalışma alanını kapsayan bölgeyi içeren LANDSAT8 OLI görüntüsüne uygulanan çeşitli band kombinasyonları sonucunda, bu yanan alanları en iyi yansıtan band kombinasyonunun RGB: 762 kombinasyonu ile elde edildiği görülmüştür. Bu çalışmada büyük oranda görsel yorumlama ile edilen bu sonuçlar; hem kayıtlarda belirtilen, hem de literatürde farklı mekânsal çözünürlükteki, farklı endeks alan hesaplamaları ile ortaya konulan sonuçlar ile büyük oranda uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study, in the forest fire that occurred in Çanakkale province, Gallipoli peninsula (between Behramlı and Alçıtepe) in August 2019; within the entire area where the fire is effective; By determining the non-destructive areas, the areas of the completely burned areas were calculated. In this context, the boundaries of the entire area where the fire was effective at first were calculated as 269 ha. Within the area where the fire was effective, wooded areas and agricultural lands that were not affected by the fire were excluded from the scope and evaluated as“non-destructive areas”. A total of 16 areas that were not affected by the fire were determined within a total area of approximately 269 ha where the fire was effective, and the total area of these zones was calculated as approximately 46 ha. Thus, the area of the completely destroyed area within the area covered by the fire was found to be approximately 223 ha. In addition, as a result of various band combinations applied to the LANDSAT8 OLI image containing the region covering the study area, it was seen that the band combination that best reflects these lit areas can be obtained with RGB: 762. In this study, these results, which are mostly visual interpretation; It is largely compatible with the results both in the records and in the literature with different spatial resolutions and different index area calculations.