Evlilik doyumunun değerler, iletişim becerileri ve sosyodemografik değişkenler bağlamında incelenmesi
The assesment of marital satisfaction in the context of values, communication skills and sociodemographic variables
  1. Tez No: 747617
  2. Yazar: AMİNE KÜBRA ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TURAN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, evlilik doyumunun değer odaklı yaşam, iletişim becerileri ve sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 23-67 yaşları arasında 229 kadın ve 116 erkek olmak üzere toplamda 345 kişi katılmıştır. Çalışma verilerinin toplanmasında Evlilik Yaşamı Ölçeği, Değer Odaklı Yaşam Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği Yetişkin Formu ve sosyo-demografik anket formu kullanılmıştır. Çalışma verilerinin analizinde frekans analizi, betimleyici istatistik analizi, güvenirlilik analizi, pearson korelasyon analizi, aşamalı çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve iki yönlü varyans analizi yapılmıştır. Çalışma bulgularına göre evlilik doyumu değer odaklı yaşamda tutarlılık ile pozitif yönde, yaş ve evlilik süresiyle negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Fakat evlilik doyumu değer odaklı yaşama önem verme ve iletişim becerileri ile ilişkisiz bulunmuştur. Ayrıca erkek grubunun evlilik doyum düzeyinin kadın grubunun evlilik doyum düzeyinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Çalışmada çocuk sahibi olmayan grubun evlilik doyum düzeyinin, iki çocuğu olan, üç çocuğu olan ve dört ya da daha fazla çocuğu olan grupların evlilik doyum düzeyinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak eğitim durumu gruplarının, çalışma durumu gruplarının, gelir durumu gruplarının, evlilik biçimi gruplarının, yaşanılan yer durumu gruplarının ve eşler arasındaki yaş farkı gruplarının evlilik doyum düzeyleri arasında farklılık olmadığı gözlenmiştir. Son olarak sosyodemografik değişken grupları arasında evlilik doyum düzeyi açısından etkileşim olmadığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular ile literatürde yer alan bulgular karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine marital satisfaction in terms of values, communication skills and socio-demographic variables. A total of 345 people, 229 women and 116 men, between the ages of 23-67 participated in the study. Marital Life Scale, The Valued Living Questionnaire, Communication Skills Scale-Adult Form and socio-demographic questionnaire form were used to collect the study data. Frequency analysis, descriptive statistical analysis, reliability analysis, pearson correlation analysis, stepwise multiple linear regression analysis, independent sample t-test, one-way analysis of variance and two-way analysis of variance were used in the analysis of study data. According to the findings of the study, marital satisfaction was found to be positively related to the valued living consistency subscale, and negatively related to sociodemographic variables such as age and duration of marriage. However, marital satisfaction was found to be unrelated to valued living importance subscale and communication skills. In addition, it was observed that the marital satisfaction level of the males was higher than the marital satisfaction level of the females. In the study, it was determined that the marital satisfaction level of those who did not have children was higher than those who had two children, three children, and those who had four or more children. However, it was observed that there was no difference between the marital satisfaction levels of the education status groups, employment status groups, income status groups, type of marriage status groups, living in rural or urban groups and age difference groups between spouses. Finally, it was determined that there was no interaction between the sociodemographic variable groups in terms of marital satisfaction level. The findings obtained as a result of the study and the findings in the literature were compared and discussed.