Argümantasyon tabanlı öğretimin farklı değişkenler üzerindeki etkisi: Bir karma araştırma sentezi
The effect of argumentation-based instruction on different variables: A mixed-research synthesis
- Tez No: 747616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KANADLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada argümantasyon tabanlı öğretim uygulamalarının öğrencilerin başarılarına, tutumlarına, üst-düzey düşünme becerilerine etkisi araştırılmış ve alan yazında bu konuda yer alan nicel ve nitel çalışmaların sonuçları birleştirilerek argümantasyon tabanlı öğretim uygulamasına etki eden faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel ve nicel paradigmalar dâhilinde yürütülmüş birincil araştırma bulgularının özetlendiği Karma Araştırma Sentezi Yöntemi kullanılmıştır. Bunun için öncelikle Google Akademik, EBSCO, PROQUEST, ERIC, WEB of SCIENCE, YÖK ve çeşitli online kütüphanelerin veri tabanları kullanılarak konuya uygun çalışmalara erişilmiştir. Erişilen çalışmalar detaylı olarak incelenmiş, belirlenen içerme, dışlama ve kalite ölçütleri dikkate alınarak uygun çalışmalar analizlere dâhil edilmiştir. Alanyazın taraması sonucu meta-analizde 126, tematik sentezde ise 22 çalışmaya yer verilmiştir. Nicel çalışmalardan elde edilen veriler Meta-Analiz yöntemi ile birleştirilmiş. Bu aşamada verilere ilişkin etki büyüklükleri incelenmiş, heterojenlik testi yapılmış ve heterojenliğin kaynağını belirleyebilmek için çeşitli moderatör analizleri yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde yayın yanlılığına ilişkin testlerin sonuçlarına da yer verilmiştir. Nitel çalışmaların verileri ise Tematik Sentez yöntemi ile birleştirilmiştir. Bunun için çalışmaya dâhil edilen her bir nitel çalışmanın bulguları satır satır kodlanmış, ilgili kodlar bir araya getirilerek daha geniş temalar altında birleştirilmiştir. Bu bölümde ayrıca argümantasyon tabanlı öğretimi etkileyen faktörlere ilişkin analitik temalar oluşturularak çeşitli öneriler/hipotezler geliştirilmiştir. Tematik sentezden elde edilen verilere göre üç analitik tema ortaya çıkmış ve bunlara ilişkin 13 öneri geliştirilmiştir Araştırmanın son aşamasında ise tematik sentezde geliştirilen analitik temalar kullanılarak meta-analize dâhil edilen çalışmalar arasındaki varyans açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada meta-analiz sonuçlarına göre argümantasyon tabanlı öğretim yönteminin öğrencilerin başarısına (g=0.927 %95 CI [0.789, 1.064]); tutumlarına (g=0.740 %95 CI [0.524, 0.956]) ve üst düzey düşünme becerilerine (g=0.746 %95 CI [0.455, 1.036]) orta düzeyde ve pozitif yönde etki ettiği belirlenmiştir. Ayrıca moderatör analizinin sonuçlarında yöntemin Kimya, Matematik ve Özel Öğretim Yöntemleri gibi derslerde diğer derslere göre daha etkili olduğu, Eleştirel Düşünme Becerilerinin gelişimine daha çok katkı sağladığı ve ders için ayrılan sürenin artırılmasının öğrenci başarısını da artırdığı ortaya çıkmıştır. Tematik Sentez sonuçları, argümantasyon tabanlı öğretimde öğrencilerin ve öğrenme ortamının özelliklerinin dikkate alınması gerektiği ve uygulamadaki eksikliklerin giderilmesi gerektiğini göstermiştir. Araştırmanın nicel ve nitel bulgularının karşılaştırıldığı çapraz çalışma sentezinde ise geliştirilen önerilerin birincil çalışmalarda uygulanma durumları belirlenerek sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of argumentation-based instruction practices on students' achievement, attitudes, and higher-order thinking skills and aimed to reveal the factors affecting the argumentation-based education practices by combining the results of quantitative and qualitative studies in the literature. The Mixed-Research Synthesis Method, which summarizes the findings of primary studies conducted within the qualitative and quantitative paradigms, was used in the study. Therefore, the databases of Google Scholar, EBSCO, PROQUEST, ERIC, WEB of SCIENCE, YÖK, and various online libraries were primarily used to access the relevant studies. Accessed studies were examined in detail and suitable studies were included in the analysis by considering the specified inclusion, exclusion, and quality criteria. As a result of the literature search, 126 studies were included in the metaanalysis and 22 studies in the thematic synthesis. The data obtained from the quantitative studies were combined using a meta-analysis method. At this stage, the effect sizes related to the data were examined, a heterogeneity test was performed, and various moderator analyses were conducted to determine the source of heterogeneity. In addition, publication test results were also included in this section. The data from qualitative studies were combined using a Thematic Synthesis Method. Thus, the findings of each qualitative study included in the study were coded line by line, and the relevant codes were combined under the wider themes. In addition, various recommendations/hypotheses were developed in this section by creating analytical themes regarding the factors affecting argumentation-based teaching. According to the data obtained from the thematic synthesis, three analytical themes and 13 recommendations were developed. In the last stage of the research, it was attempted to explain the variance between the studies included in the meta-analysis by using the analytical themes developed in the thematic synthesis. According to the meta-analysis results, the study determined that the argumentationbased learning method has a moderate positive effect on students' achievement (g=0.927, 95% CI [0.789, 1.064]), attitudes(g=0.740,95% CI [0.524, 0.956]), and higher-order thinking skills (g=0.746, 95% CI [0.455, 1.036]). In addition, the results of the moderator analysis revealed that the method was more effective in courses such as Chemistry, Mathematics, and Special Teaching Methods than other courses, contributed more to the development of Critical Thinking Skills, and increasing the time allocated for the course increased student achievement. The Thematic Synthesis results showed that the characteristics of students and learning environments should be taken into account in argumentation-based teaching and that deficiencies in the implementation should be eliminated. In the cross-study synthesis, where the quantitative and qualitative findings of the research were compared, the application status of the developed recommendations in the primary studies was determined and the results were discussed in the light of the literature.