Gebelik ve doğumda geçirilmiş COVID-19 enfeksiyonunun postpartum dönemde cinsel sağlık üzerine etkisi
The effect of COVID-19 infection in pregnancy and childbirth on sexual health in the postpartum period
  1. Tez No: 747629
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma, gebelikte veya doğumda COVİD-19 tanısı konulmuş kadınların doğum sonu cinsel sağlığına etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde Mayıs 2021-Aralık 2021 tarihlerinde yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmaya alınma kriterlerine uyan COVİD-19 enfeksiyonu geçiren (n=200) ve COVİD-19 enfeksiyonu geçirmeyen (n=200) 400 doğum sonrası 4-6 arasındaki dönemde olan kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen tanılama formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Gebeliğinde COVİD-19 (-) olan kadınların BDÖ puan ortalaması 11,78±7,81 ve KCİÖ puan ortalaması 24,59±8,24 olarak belirlenmiştir. Gebeliğinde COVİD-19 (+) olan katılımcıların BDÖ puanı 11,46±10,14 ve KCİÖ puan ortalaması 24,06±7,09 olarak belirlenmiştir. Gebeliğinde COVİD-19 enfeksiyonu geçirmeyenlerin %52,7'sinin KCİÖ puanı 27 ve üstü cinsel fonksiyon iyiliği bulunmuştur. COVİD-19 enfeksiyonu geçirenlerde bu oran %47,3'tür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to determine the effect on postpartum sexual health of women diagnosed with COVİD-19 during pregnancy or delivery. Materials and Methods: The research is a descriptive study conducted between May 2021 and December 2021 in Esenler Gynecology and Pediatrics Hospital. In the study a total of 400 women who met the inclusion criteria and accepted to participate in the study, who applied for control 4-6 months after delivery, were included in the study, 200 women with positive COVID-19 test results at pregnancies or births and 200 who did not have COVID-19. In the collection of the data, the diagnostic form developed by the researchers in line with the literature information, BDI and FSFI were used. Findings: The mean FSFI score of women with COVID-19 (-) during pregnancy was 24.59±8.24 and the mean BDI score was 11.78±7.81. The mean FSFI score of those who had COVID-19 during pregnancy was determined as 24.06±7.09 and the BDI score was 11.46+10.14. It was found that 52.7% of the women who did not have COVID-19 during pregnancy had a BDI score of 27 and higher sexual function. This rate is 47.3% (p>0.05) in those who have had COVID-19.