Investigation of the relationship between core stabilization, balance, and agility parameters in crossfit athletes
Crossfit sporcularında kor stabilizasyon, denge ve çeviklik parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 747628
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, CrossFit sporcularında core stabilizasyonu, denge ve çeviklik parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmanın ikinci amacı, bu ilişkinin cinsiyete göre değişimini incelemektir. Bu amaçla araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 18-57 yaş arası 46 CrossFit sporcusu (K/E 22/24) gönüllü olarak katılmıştır. Isınma periyodundan sonra sporculara sırasıyla core stabilizasyonunu değerlendirmek için McGill Core Endurance Testleri, Dengeyi değerlendirmek için Y Balance Testi, Çevikliği değerlendirmek için T Agility Testi ve vücut yağ ve kas yüzdelerini değerlendirmek için Body Composition Analysis uygulandı. Tüm testler arasında 5 dakika dinlenme süresi verildi. Verilerin istatistiksel analizi için Number Cruncher Statistical System 2007 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between core stabilization, balance, and agility parameters in CrossFit athletes. In addition, the second aim of the study is to examine the variation of this relationship according to gender. For this purpose, 46 CrossFit athletes (F/M 22/24) between the ages of 18-57 who met the inclusion criteria of the study voluntarily participated. After the warm-up period, McGill Core Endurance Tests to assess core stabilization, Y Balance Test for Balance assessment, T Agility Test for Agility assessment, and Body Composition Analysis to assess body fat and muscle percentages were applied to the athletes, respectively. A 5-minute rest period was given between all tests. Number Cruncher Statistical System 2007 program was used for statistical analysis of the data.