Comparison of nutritional habits of X, Y and Z generations
X, Y ve Z kuşaklarının beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 747662
  2. Yazar: HALİME ZÜLAL ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BURCU BALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Baby Boomer, X, Y ve Z kuşaklarının beslenme alışkanlıklarına yönelik, zaman içerisinde kuşaklar arası değişimi belirlemek ve sonuçlarına göre çözüm önerileri getirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde Muğla ilinin Bodrum ilçesinde bulunan Özel TED Bodrum Koleji dokuzuncu, onuncu, on birinci ve on ikinci sınıf öğrencileri, onların anneanne, dede, anne ve babaları, ayrıca da okulun öğretmenleri/yöneticileri oluşturmaktadır. Çalışmaya 311 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması ve bağımsız değişkenler olan kuşak bilgisi (yaş aralığı), cinsiyet vb. demografik bilgilerin belirlenmesi amacıyla online anket uygulanmıştır. Değişen günlük yaşam şekli ile yemek tercihleri değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the intergenerational change over time regarding the nutritional habits of Baby Boomer, X, Y and Z generations and to offer solutions according to their results. Sample population consists of the ninth, tenth, eleventh, and twelfth grade students of the TED Bodrum College in Bodrum district of Muğla province in the 2021-2022 academic year, their grandparents, parents, and also the teachers/administrators of the school. Three hundred eleven people have participated in the study. An online questionnaire was applied to compare the nutritional habits of the individuals participating in the study and to determine demographic information such as generational knowledge (age range), gender, etc. which are independent variables. Food preferences have changed with the changing daily lifestyle.