Osmanlı Dönemi dekoratif sanatlarında kullanılan geometrikmotiflerin tekstil baskı teknikleri ile yeniden yorumlanması
Geometric used in decorative arts of the Ottoman Periodreinterpretation of motifs with textile printing techniques
- Tez No: 747661
- Danışmanlar: PROF. LEYLA ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tekstil ve moda tasarımında yüzey düzenlemelerinde yenilikçi yaklaşım geliştirmek amacıyla yapılmış olan ''Osmanlı Dönemi Dekoratif Sanatlarında Kullanılan Geometrik Motiflerin Tekstil Baskı Teknikleri İle Yeniden Yorumlanması'' adlı tez kapsamında; Orta Asya'daki Karahanlı Dönemi'nden Osmanlı'ya kadar olan dekoratif sanatlardaki ve kumaşlardaki geometrik desenli kumaşlar incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde detaylı bir şekilde geçmişten günümüze desen, renk ve süslemeler hakkında bilgiler verilmiştir. Genel bir sınıflandırılmasının yapılmasının ardından yeni yüzey yorumları için el kalıbı, serigrafi, dijital vb. çeşitli baskı teknikleri ile denemeler ve uygulamalar yapılmıştır. El kalıp ve serigrafi ile yapılan ön denemeler, dijital baskı için eskiz olarak kullanılmış ve sonuç olarak bu çalışmalar pamuk, pamuk polyester karışım kumaşlara uygulanmıştır. Süblime boyaların kullanıldığı pamuklu kumaş daha mat sonuç vermiştir. Tasarımdan beklenen estetik görüntüye bağlı olarak bu sonuç da tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis titled“Reinterpretation of Geometric Motifs Used in the Decorative Arts of the Ottoman Period with Textile Printing Techniques”, which was made in order to develop an innovative approach in surface arrangements in textile and fashion design; Geometric patterned fabrics in decorative arts and fabrics from the Karakhanid Period in Central Asia to the Ottoman Empire were examined. In the first part of the study, detailed information is given about patterns, colors and ornaments from past to present. After making a general classification, hand mold, screen printing, digital etc. for new surface interpretations. Trials and applications were made with various printing techniques. Preliminary trials with hand molding and screen printing were used as sketches for digital printing, and as a result, these studies were applied to cotton, cotton-polyester blend fabrics. Cotton fabric with sublimation dyes gave a more matte result. Depending on the aesthetic appearance expected from the design, this result may also be preferred.