Metastatik kolorektal kanser hastalarında bilgisayarlı tomografi ilişkili vücut kompozisyon ölçüm değişimlerinin prognostik değeri
Prognostic value of computed tomography associated body compositionmeasurement changes in metastatic colorectal cancer patients
  1. Tez No: 747663
  2. Yazar: ZEKAİ EMRE SEVGİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ EVRİMLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Amacımız metastatik kolorektal kanser (mKRK) hastalarında Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile ölçülen vücut kompozisyon ölçüm değişimlerinin genel sağkalım (GS) açısından prognostik değerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: mKRK tanılı hastaların Kemoterapi (KT) öncesi (n=71) ve sonrası abdominal BT görüntülerinde (n=52), L3 vertebra seviyesinde abdominal iskelet kas dansitesi (İKD)(HU), indeksi (İKİ), visseral ve subkutanöz yağ dokusu indeksleri (VAYDİ ve SAYDİ) otomatik segmentasyon yöntemi ile hesaplandı (alan (cm2)/boy2(m2 )). İskelet kası ölçümü (İKÖ)= İKD x İKİ şeklinde hesaplandı. Vücut kompozisyon ölçümlerinin ilk ölçümlere göre değişim yüzdesi hesaplandı. İKÖ değişim yüzdesi için kesme değeri ROC analizi ile hesaplandı. Yaş, cinsiyet, tümör yerleşimi, metastaz yeri, Karsinoembrojenik antijen (CEA) yüksekliği, hipoalbüminemi, vücut kitle indeksi (VKİ) sınıflaması, sarkopeni varlığı, İKÖ, SAYDİ ve VAYDİ değişim yüzdelerinin GS açısından prognostik değerini görmek için Kaplan Meier ve Cox Regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: KT öncesi ve sonrası ölçümlere bakıldığında VAYDİ (p=0,008) ve İKÖ (p=0,03) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Tedavi sürecinde ölen hastalar ile yaşayan hastalar arasında sadece İKÖ değişim yüzdeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,037).
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: We aim to investigate the prognostic value of body composition measurement changes measured by Computed Tomography (CT) in terms of overall survival (OS) in metastatic colorectal cancer (mCRC) patients. Material and Method: In the abdominal CT images of patients with mCRC before (n=71) and after chemotherapy (n=52), the abdominal skeletal muscle density (SMD)(HU), index (SMI), visceral and subcutaneous adipose tissue indices (VATI and SATI) at L3 vertebra level were calculated by automatic segmentation method (area (cm2) / height2(m2)). Skeletal muscle gauge [(SMG)= SMD x SMI] was calculated. We calculated the percentage change of body composition measurements with respect to the first measurements. The cut-off value for the change in SMG was calculated by ROC analysis. Kaplan Meier and Cox Regression analyzes were performed to calculate the prognostic value of age, gender, tumor location, metastasis site, Carcinoembriogenic antigen (CEA) elevation, hypoalbuminemia, body mass index (BMI) classification, presence of sarcopenia, SMG, SATI, and VATI changes in terms of OS. Results: A statistically significant difference between the measurements performed before and after chemotherapy was found for VATI (p=0.008) and SMG (p=0.03). There was a significant association between SMG change and mortality (p=0.037).