Kâdî Abdülcebbâr'ın nazar savunusu
Qādī Abd al-Jabbār's defending of reflection (Naẓar)
  1. Tez No: 747699
  2. Yazar: BETÜL ALUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞENER KOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
“Kâdî Abdülcebbâr'ın Nazar Savunusu”isimli bu tez, istidlâli bilginin temelini oluşturan nazar yönteminin Kâdî Abdülcebbâr'ın bilgi anlayışında nasıl konumlandığını tartışmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde bilgi ve nazar konusu hakkında kısa bir bilgilendirilmede bulunulmuş, bu minvalde nazarın ihtiva ettiği özellikler, yapılan bilgi tanımları ve bu bilgilerin tasnif edilme şekilleri açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca nazara alternatif olarak gösterilen bilgi elde etme yöntemleri ve bu yöntemlerin geçersiz görülme nedenlerine değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünü daha anlaşılır kılması bakımından Kâdî Abdülcebbâr'ın nazar anlayışından kısaca bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise muhaliflerin nazarın imkanı, bilgiyi meydana getirme şekli ve meydana gelen bilginin niteliği gibi konulara yönelik itirazları ve Kâdî Abülcebbâr'ın bu itirazlara verdiği cevaplar detaylıca işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled“Qādī Abd al-Jabbār's Defending of Reflection (Naẓar)”discusses the position of the reflection (naẓar) method, which forms the basis of inferential (istidlālī) knowledge, in Qādī Abd al-Jabbār's understanding of knowledge. In the first chapter of the study, a brief information was given about the subject of knowledge and the reflection (naẓar) method. In this regard, features of reflection (naẓar) and definitions put forward about knowledge itself and and the ways knowledge is classified are explained. In addition, other methods of obtaining knowledge, which are offered as an alternative to the method of reflection (naẓar), and the reasons why these methods are considered invalid are mentioned. In order to make the second chapter of this thesis more comprehensible, Qādī Abd al-Jabbār's understanding of reflection (naẓar) is briefly touched upon. In the second chapter, objections concerning the possibility of reflection (naẓar), its forming of knowledge and the nature of knowledge resulted from it and Qādī Abd al-Jabbār's responds to these objections are discussed in detail.