Fen bahçesi etkinlikleri hakkında öğretmen görüşleri ile öğrencilerin fen etkinliklerine yönelik görüşlerinin ilişkilendirilmesi
About science garden activities relating teachers' opinions and students' opinions on science activities
  1. Tez No: 747731
  2. Yazar: EMİNE KUMRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ALİ DEĞİRMENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Akıl sır erdirilemeyen evrenin var oluşundan canlı vücudu karmaşıklığına kadar ilgilenilen, irdelenen, akıl yürütülen bilimin alt dalı olan fen bilimleri, bu dünyada yaşayacak olan bireylerin bilgi sahibi olması gereken içerikleri belirli dizinler halinde barındıran bir derstir. Bu dersin bireylere bu farkındalık ile keşfettirilmesi, bireylerin zihinlerinde anlamlı kalıcılık sağlaması çok önemlidir. Bu yüzden geleneksel öğretim anlayışından uzak bir eğitim öğretim faaliyetleri gerçekleştirilmelidir. Bu çalışmanın amacı; 'Fen Bahçesi Etkinlikleri' hakkında öğretmenlerin görüşleri ile öğrencilerin fen etkinliklerine yönelik görüşlerinin ilişkilendirilmesidir. Araştırmanın çalışma grubu için amaçlı örneklem tekniklerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Iğdır İli ve Giresun İli genelinde görev yapan 110 öğretmen ve 170 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmış olup; verilerde öğretmenler için anket formu hazırlanmış, öğrenciler için ise hazır FT tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin tümü çevrimiçi olarak web üzerinden toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmış; veriler, frekans ve yüzde tabloları haline getirilerek analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin büyük çoğunluğunun fen bahçesi olarak ileri sürdüğümüz etkinlik alanına olumlu bir gözle baktıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin sorulara verdikleri cevaplar incelendiğinde düşünülen fen bahçesi etkinliklerinin mevcut öğretim program hedeflerine uygun olduğu, 2023 vizyon hedeflerine hitap edebilecek ve yeni nesil sorular ile kısmen uyuştuğunu düşündükleri tespiti yapılmıştır. Öğretmenlerin bu etkinlikler için olumsuz düşüncelerinin öğretim programı içeriğinden ve ders sürelerinin yetip yetmeyeceğinden kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilere uygulanan tutum ölçeği sonuçlarında ise katılan öğrencilerin çoğunluğunun fen bilimleri derslerinde etkinlik içeriği işe koşulduğunda daha iyi kavrayabildiklerini düşündükleri tespit edilmiştir. Bu sayede öğrencilerin fen bilimleri dersini daha eğlenceli buldukları ve motive oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Science, which is a sub-branch of science that deals with, scrutinized and reasoned about many subjects from the existence of the unimaginable universe to the complexity of the living body, is a course that contains the contents in certain indexes that individuals who will live in this world should know. This lesson is very important for individuals to provide meaningful permanence in their minds. Therefore, an education that is far from traditional teaching approach should be provided. This study aims to determine the views of teachers and students about 'Science Garden Activities'. The criterion sampling method, one of the purposeful sampling techniques, has been used for the study group of the research. The study group of the research consists of 110 teachers and 170 students working throughout the province of Iğdır and Giresun. The survey model, which is one of the quantitative research methods, has been used in the research. A questionnaire form has been prepared for teachers in the data. A readymade scale has been used and turned into a questionnaire for students. All data have been collected online from the web. The descriptive analysis method has been used in the statistical analysis of the study; the data have been analyzed by turning them into frequency and percentage tables. As a result of the research, it has been determined that the majority of the teachers have a positive view of the activity area, we put forward as the science garden.While the answers given by the teachers to the questions have been examined, it has been determined that they thought that the science garden activity area has suitable for the current curriculum goals and that they could address the 2023 vision goals and partially matched with the new generation questions. It has been determined that the negative thoughts of the teachers are due to the content of the curriculum and whether the durations will be sufficient. In the results of the attitude applied scale for students, it has been determined that the majority of participating students thought they could comprehend beter when the activity content has been put to work in science lessons. In this way, it has been determined that students find the science lesson more fun and motivated.