Organik zeytin üretiminde işletmelerin eğilimleri: aydın ili karpuzlu ilçesi örneği
Leaning of organic olive farmers: Case of Aydın province Karpuzlu district
- Tez No: 747767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ORKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma Aydın İlinde organik zeytin yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Karpuzlu ilçesinde, organik tarım uygulamalarının bilinirliğini, organik tarım şartlarının yerine getirilme düzeylerini, organik tarım yetiştiriciliğine karar vermede bilgi ve destek merkezlerinin ve eğilimlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Yöntem: Çalışmanın ana materyalini Aydın İli Karpuzlu İlçesinde yer alan dört dekar ve üstü organik zeytin üreticileri oluşturmaktadır. Örnekleme aşamasında, tabakalı örnekleme yoluyla 71 işletme belirlenerek yüz yüze anket gerçekleştirilmiştir. Üreticilerin organik zeytin üretimi konusunda danışma tercihleri bulanık eşli karşılaştırma yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular: Bulunan sonuçlara göre; komşu ve akrabaların birinci, TV programlarının ikinci, Kooperatif ve birliklerin ise üçüncü tercih olduğu belirlenmiştir (sırasıyla 0,528 0,513 ve 0,504). Organik zeytin üretiminde üreticilerin yaşadığı sorunlardan yüksek girdi fiyatları, hastalıklar ve zararlılar ile yetersiz alt yapının en yüksek değere sahip olduğu gözlemlendi. Bununla birlikte organik zeytin üretiminde tarımsal desteklerin, nitelikli işgücü ve verim düşüklüğünün en az etkili faktörler olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Üretim faktöründen (Cobb-Douglas) elde edilen sonuçlar her bir faktör için azalan getiri söz konusu olduğu göstermiştir. Alet makina giderleri miktarı %1 artırılması durumunda verim %0,429, işgücü kullanımının %1 arttırılması durumunda ise organik zeytin brüt üretim değerini %0,613 oranında bir artışa neden olacağı söylenebilir. Üretim elastikiyetlerinin toplamından elde edilen ölçeğe göre getiri 1,042 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is carried out to determine the awareness of organic farming practices, the level of fulfilment of organic farming conditions, the information and support centres in deciding on organic farming, and the economic analysis of organic olive farming in Karpuzlu district where olive cultivation is intensely practiced in Province Aydın. Material and Methods: The main material of the study is organic olive producers in Karpuzlu district over 0.4 hectares and more organic olive land. During the sampling phase, 71 organic olive farms were identified through stratified sampling and a face-to-face survey is conducted. Consulting preferences of producers on organic olive production are examined by using Fuzzy Paired Comparison method. Results: According to results, it is determined that neighbours and relatives are the first, TV programs are the second, and cooperatives and unions are the third choice (respectively 0.528, 0.513 and 0.504). When the problems experienced by producers in organic olive production are evaluated in general, it is observed that high input prices, diseases and pests and inadequate infrastructure had the highest value. However, it was calculated that agricultural supports, qualified labour and low productivity are the least effective factors in organic olive production. Conclusion: Results from the factor of production (Cobb-Douglas) showed that there are diminishing returns for each factor. It may be concluded that ıf the amount of machine fueloil cost is increased by 1%, the yield was increased by 0,429% and in case of an increase in the use of labour by 1%, the gross production value of organic olives are increased by 0,613%. The return to scale obtained from the sum of the production elasticity is found to be 1,042.