A blockchain application for payment and traffic management in smart vehicles
Akıllı araçlarda ödeme ve trafik yönetim blokzincir uygulaması
  1. Tez No: 747766
  2. Yazar: BOĞAÇHAN YİĞİTBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
O ̈nerilen c ̧o ̈zu ̈m, geleneksel olarak kullanılan perakende benzin satıs ̧ına bir al- ternatif olarak gelis ̧tirilmis ̧tir. Geleneksel yo ̈ntemde kredi kartınızla benzin aldıg ̆ınızda benzin istasyonu bankaya bir miktar o ̈deme yapar ve paranın hesabına gec ̧mesi ic ̧in bir su ̈re bekler. Alıs ̧veris ̧ alıs ̧kanlıklarınızı ve harcamalarınızı takip edebilsinler diye gerc ̧ek kimlig ̆inizi bas ̧kalarıyla paylas ̧mak zorunda kalırsınız. Bazen bunu kampanya u ̈yelik kart- ları ile ku ̈c ̧u ̈k hediyeler ve indirimler vererek yaparlar. O ̈nerilen dijital o ̈deme sistemi Ethereum blokzinciri tabanlı bir sistemdir. TRANT adı verilen kendi token'ını kullanır ve bu token aracılıg ̆ı ile herhangi bir kullanıcı bir sanal cu ̈zdan yardımı ile, kimlig ̆ini ac ̧ıg ̆a c ̧ıkarmasına gerek kalmadan yakıt o ̈demelerini yapar. Bireysel kullanıcılarımız servisi kullandıkları ic ̧in, yine TRANT cinsinden bir o ̈du ̈l kazanırlar ve bu TRANT token web sayfamızdaki merkeziyetsiz borsa aracılıg ̆ı ile ether'e do ̈nu ̈s ̧tu ̈ru ̈lebilir. Ether tu ̈m bor- salarda is ̧lem go ̈ren ve kolayca gerc ̧ek paralara do ̈nu ̈s ̧tu ̈ru ̈lebilen bir kripto para birimidir. Benzin istasyonu sahiplerine sag ̆lanan o ̈nemli avantajlarsa; para hesaplarına hemen gec ̧er ve herhangi bir kesinti u ̈creti o ̈demezler.
Özet (Çeviri)
The proposed solution offers an alternative way to our current retail shopping of fuel fees. It can be applied to any retail shopping process but this phase of the project is considered an initiation of upcoming. The next phases of the project, include full inte- gration with smart cars in order to handle all procedures automatically. In the traditional way, when you buy some gas from a station with your credit card, the station owner pays some fee to his bank and it has to wait for some time to be able to get that money. You as an individual have to expose your identity so they can track your shopping habits and follow your expenses. Sometimes they may offer some loyalty discounts or gifts but with really ridiculous rates. Our system offers a digital payment system based on the Ethereum blockchain. It has its own token called TRANT (Transport Token) and by this token, any client with a digital wallet (Metamask) is able to pay their gas fees without exposing their real identity -only their wallet address-, and get some rewards in terms of TRANT for their loyalties and using our DEX (Decentralized Exchange) exchange them into the ether which can be converted into real fiat money easily. On the other hand, the proposed solution also has some advantages for the other party in this equation such as gas station owners, they immediately get their money at that very first moment without any remittance.