Antalya ilinde kaya tipi zemin grubuna sahip olan DBYBHY 2007'e göre tasarlanmış betonarme binaların TBDY 2018'e göre değerlendirilmesi
Evaluation of reinforced concrete buildings designed according to dbybhy 2007 with rock-type floor group in Antalya according to TBDY 2018
  1. Tez No: 747771
  2. Yazar: NECMEDDİN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMID FARROKH GHATTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliği (DBYBHY 2007) ile Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) arasındaki farklar tespit edilmiştir ve TBDY 2018 ile gelen yenilikler açıklanmıştır. Antalya ilinde bulunan, DBYBHY 2007 esasları ile kaya zemin tipi üzerine inşa edilmiş beş adet betonarme bina uygun yazılım (ETABS) kullanılarak modellenmiştir. DBYBHY 2007'e göre modelleme yapılırken binaların tasarım bilgileri esas alınmıştır. TBDY 2018'e göre modelleme yapılırken iki yönetmelikte aynı olan esaslar korunmuş, yeni yönetmelikle gelen yenilikler yansıtılmıştır. İki yönetmelik için beş model, toplamda on adet model ETABS programına analiz ettirilmiştir. Analiz edilen modellerden, serbest titreşim periyod değerleri, maksimum kat deplasmanları, kat kesme kuvvetleri ve kat rijitlikleri değerleri alınmıştır. Değerler iki yönetmelik esasında karşılaştırılmış, farklılıkların sebepleri ortaya koyulmuştur. Bina serbest titreşim periyodları, kat kesme kuvvetleri ve maksimum kat deplasmanlarının DBYBHY 2007'e göre yapılan analizde daha yüksek çıkmasının sebebi TBDY 2018'e göre yapılan analizde yeni yönetmeliğin getirdiği yeniliklerin kullanılması olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the differences between The Code About Buildings which are to be Constructed in the Earthquake Regions (DBYBHY 2007) and Turkey Building Earthquake Code (TBDY 2018) were detected and the innovations which have been in TBDY 2018, but not in DBYBHY 2007, were explained. Five reinforced concrete buildings in Antalya province, built on rock soil type with DBYBHY 2007 principles, were modeled using appropriate software (ETABS). While modeling according to DBYBHY 2007, the design information of the buildings was taken as a basis. While modeling according to TBDY 2018, the same principles in the two regulations were preserved, and the innovations brought by the new regulation were reflected. Five models for two regulations, ten models in total were analyzed by the ETABS program. For each model that is analyzed free vibration period values, maximum story displacements, story shears and story stiffness values were taken. These values were compared based on the two regulations and the reasons for the differences were revealed. It has been concluded that the reason for the building free vibration periods, story shear and maximum story displacements to be higher in the analysis made compared to DBYBHY 2007 is the use of the innovations brought by the new regulation in the analysis made according to TBDY 2018.