Yapı alt sistemlerinin parametrik origami yöntemleri ile tasarımı
Design of building sub-systems with parametric origami methods
  1. Tez No: 747773
  2. Yazar: TUGAY TOMBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
18. yüzyılda başlayan Endüstri Devrimi süreciyle, malzeme ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, mimaride tasarıma ve üretime bağlı tekniklerin evrilmesini sağlamış ve mimarlık tarihinde köklü değişikliklere yol açmıştır. 20. yüzyılın başlarından itibaren, verimli ve hafif yapı arayışları için mimarinin katlanmış strüktürler ile bağlantısı bulunmuş ve bu yapı oluşumlarının sağlanmasında origami sanatından faydalanılmıştır. Bu dönemin son çeyreğine doğru gelindiğinde, mimari yapı tasarımı ve üretim süreçlerinin daha karmaşık haller almaya başlamasıyla, karmaşıklığı kolay yönetebilmek için parametrik tasarım yöntemleri dijitalleşmeyle birlikte daha çok ön plana çıkmıştır. Bu sebeple, çağın gereklilikleriyle beraber mimari çevrede değişen tasarım ve uygulamalarda, özgün yapı üretiminde tercih edilen parametrik tasarım ve origamiden esinlenilerek tasarımı ve uygulaması yapılan uygulamaların günümüz mimarisine katkılarını araştırmak, parametrik tasarım ve origami kavramlarının artan önemine vurgu yapmak ve yapısal olarak nasıl kullanıldıklarını belirlemek çalışma kapsamında hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, parametrik tasarım ve origami kavramları kapsamında literatür taramasındaki bilgilerden yararlanılarak bağlantı kurulmuş ve parametrik origami kavramı çalışma sürecine dahil edilmiştir. Bu taramada incelenen çalışmaların içeriklerinin yoğunlaştığı alanlar tespit edilmiş ve fayda analizi yapılmıştır. Ayrıca, çok sayıda mimari uygulamanın, uygulamalara ait bilgilerin verildiği genel değerlendirmeler analiz tablosu altında; yapı alt sistemlerinde uygulaması yapılan bölümleri, katmanlaşma durumları ve malzemeleri analiz edilmiştir. Origami ve parametrik origami başlıkları altında incelemeye alınan mimari uygulamaların yapı alt sistemlerin analizleri, origami katlanma kuralları ve ilkeleri çerçevesinde ayrıca değerlendirilmiş ve uygulamaların katlama oluşumu gösteren yüzeyleri çizimlerle ifade edilerek okunabilirliği sağlanmıştır. Tüm bu analizler sonucu ortak değerlendirmeler yapılarak, origami mimarlığı parametrik tasarım sürecinde tasarımcıların izleyebileceği bir yol haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution, which started in the 18th century, enabled the evolution of techniques in architecture and led to radical changes related to architectural design and construction. From the early 20th century, there has been a search for efficient and lightweight construction in architecture which inspired by the art of origami. In this period, folded structures were created. Towards the last quarter of this century, where the architectural building design and construction process started to become more comprehensive, parametric design methods have come to the fore with digitalization in order to manage complexity easily. So, this research aimed to explore the contributions of parametric design and origami interactive applications to today's architecture, to emphasize the growing importance of these concepts, to determine how they are used structurally in architectural design and its applications. In parallel, a connection was established between the parametric design and origami concept by utilizing the information in the literature review and the parametric origami concept was included to the process. Also, architectural applications were examined and categorized under these main headings; the building subsystems, stratifications and materials. The analysis of the building subsystems of the architectural applications, which were examined under origami and parametric origami, were evaluated again for origami folding principles. And readability of folded formation surfaces of applications were expressed with detailed drawings. After all, evaluations were made about the applications and a roadmap that designers can follow in the parametric design process of origami architecture is included in the study content.