ICSI (İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu) yapılan klinefelter sendromlu hastalar ile normal karyotipli hastaların embriyo gelişimi açısından karşılaştırılması
Comparison of patients with klinefelter syndrome who underwent ICSI (Intracytoplasmic sperm injection) and patients with normal karyotype in terms of embryo development
- Tez No: 747808
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
“ICSI (İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu)”yapılan Klinefelter Sendromlu hastalar ile normal karyotipli hastaların embriyo gelişimi açısından karşılaştırılması", Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2022. Yaptığımız bu çalışmada Klinefelter Sendromlu hastalarda sıklıkla rastlanan azospermi durumunda yardımcı üreme başarısını arttıran ICSI tekniği kullanılarak sağlanan embriyo gelişiminin normal karyotipli hastalar ile kıyaslanması amaçlanmaktadır. 01.01.2020 – 01.01.2022 yılları arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na infertilite nedeni ile konsülte edilen ve ICSI işlemi Centrum Tüp Bebek Merkezinde yapılan hastalar arasında karyotipi normal 50 hasta ile Klinefelter Sendromu tanısı alan 50 hasta embriyo gelişimi açısından retrospektif karşılaştırıldı. Araştırmamızın materyal metod kısmında çalışmamızı yaparken bulguları elde etmede Gonadotropin başlangıç dozu, Toplam gonadotropin dozu, indüksiyon süresi, hCG günü E2 düzeyi, toplam oosit sayısı, MII sayısı, ICSI yapılan oosit sayısı, Fertilize oosit sayısı, Klivaj dönemindeki embriyo sayısı, Blastokist sayısı, Transfer edilen embriyo sayısı ve Transfer günü parametreleri incelendi. Araştırmamızın sonucunda, gonadotropin başlangıç düzeylerinde, toplam gonadotropin düzeylerinde, indüksiyon süresinde ve transfer edilen embriyo sayısında Klinefelter Sendromlu hastalar ile normal karyotipli infertil hastalar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Ancak hCG günü E2 düzeyi arasında, toplam oosit sayısı ve MII oosit sayısı arasında, ICSI yapılan oosit sayısı ve fertilize olan oosit sayısı, klivaj dönemindeki embriyo sayısı, Blastokist sayısında ve embriyoların transfer günü incelemelerinde Klinefelter Sendromlu hastalar ile normal karyotipli infertil hastalar arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Comparison of patients with Klinefelter Syndrome who underwent ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) and patients with normal karyotype in terms of embryo development, Master Thesis. Ankara, 2022 In this study, it is aimed to compare the embryo development achieved by using the ICSI technique, which increases the success of assisted reproduction in the case of azoospermia, which is frequently encountered in patients with Klinefelter Syndrome, with those of patients with normal karyotype. Between 01.01.2020 and 01.01.2022, 50 patients with normal karyotype and 50 patients diagnosed with Klinefelter Syndrome were compared retrospectively in terms of embryo development among the patients who were consulted to Ufuk Universty Faculty of Medicine, Department of Urology due to infertility and ICSI procedure was performed at Centrum IVF Center. Gonadotropin starting dose, total gonadotropin dose, induction time, hCG day E2 level, total oocytes number, MII oocytes number, ICSI number of oocytes and fertilized oocytes, number of embryos in the cleavage period, number of blastocysts, Transfer the number of embryos transferred and the transfer day parameters were examined. As a result of our research, it was seen that there was no significant difference between patients with Klinefelter Syndrome and infertile patients with normal karyotype in gonadotropin baseline levels, total gonadotropin levels, induction time and number of embryos transferred. However, there was no significant difference between patients with Klinefelter Syndrome and infertile patients with normal karyotype, between hCG day E2 level, total oocytes count and MII oocytes count, ICSI oocyte count and fertilized oocytes count, embryo count at cleavage period, blastocyst count, and embryo transfer day examinations has been found to be.