Aile sağlık merkezinde çalışan sağlık personelinin fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level and quality of life of health personnel working in a family health center
  1. Tez No: 747807
  2. Yazar: ESRA KATLAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CENK GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, aile sağlığı merkezinde çalışan sağlık personellerinin fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesi amacıyla kesitsel tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Erzurum il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan 100'ü kadın ve 50'si erkek olmak üzere 150 gönüllü sağlık personeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, yüz yüze anket tekniği ile Ekim 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada, anlamlılık düzeyi p0.05). Aile sağlığı merkezlerinde çalışan kadın ve erkek sağlık personellerinin SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeğinin Fiziksel Fonksiyon alt boyutu ve Sosyal Fonksiyon alt boyutun puanlarının en yüksek, Emosyonel Sorunlara Bağlı Rol Kısıtlıkları alt boyutu ve Sağlığın Genel Algılanması alt boyutu puanlarını ise en düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a cross-sectional descriptive type in order to examine the relationship between the physical activity level of the health personnel working in the family health center and the quality of life. The research was carried out with 150 volunteer health personnel, 100 women and 50 men, working in Family Health Centers in Erzurum city center. The data of the research were obtained with the face-to-face survey technique, between October 2021 and November 2021, with the Personal Information Form, the International Physical Activity Questionnaire and the SF-36 Quality of Life Questionnaire. Reliability analysis, descriptive statistics, t-test for independent groups, ANOVA Analysis of Variance and Pearson Correlation Analysis were used in the evaluation of the data. In the study, the level of significance was taken as p0.05). It was determined that the scores of the SF-36 Quality of Life Scale's Physical Function sub-dimension and Social Function sub-dimension of male and female health personnel working in family health centers were the highest, and the scores of the Role Constraints Due to Emotional Problems and the General Perception of Health sub-dimension were the lowest.