Sportmenlik davranışının seçilmiş demografik değişkenlere göre okul spor kulüpleri bağlamında incelenmesi
Investigation of sportsmaning behavior according to selected demographic variables in the context of school sports clubs
- Tez No: 747819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, sportmenlik davranışının seçili demografik değişkenlere göre okul spor kulüpleri bağlamında incelenmesidir. Betimsel araştırma yaklaşımı çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmada, Araştırmanın evrenini, Gaziantep ilinde ortaöğretim okullarında öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmakta olup, araştırmanın örneklemini ise 2021/2022 güz eğitim öğretim döneminde Gaziantep ilinde öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinden kolayda örnekleme yolu ile seçilen tahmini 824 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Sportmenlik Davranışı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmıştır. Dağılımın normalliği test edildikten sonra öğrencilerin demografik özelliklerini ortaya koymak için betimsel istatistikler; sportmenlik davranışı ölçek puanlarının seçilmiş değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere parametrik testler uygulanmıştır (T testi ve One-way Anova). Araştırma sonucunda öğrencilerin sportmenlik davranışına sahip oldukları demografik değişkenlerden ise yalnızca cinsiyet ve spor branşlarının sportmenlik davranışı üzerinde anlamlı bir değişikliğe neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is the examination of sportsmanship behavior in the context of school sports clubs according to selected demographic variables. In the research carried out within the framework of the descriptive research approach, the population of the research consists of students studying in secondary schools in Gaziantep, and the sample of the research consists of an estimated 824 students selected by easy sampling from high school students studying in Gaziantep in the 2021/2022 fall academic year. Sportsmanship Behavior Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. In order to determine whether the data obtained in the analysis of the data showed a normal distribution, the kurtosis and skewness values were checked. After testing the normality of the distribution, descriptive statistics to reveal the demographic characteristics of the students; Parametric tests were used to determine whether sportsmanship behavior scale scores differ according to selected variables (T test and One-way Anova). As a result of the research, it was observed that only gender and sports branches caused a significant change on the sportsmanship behavior of the students.