Surnamelerde spor
- Tez No: 27645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
67 ÖZET Osmanlı sûr şenliklerini anlatan sûrnâmeler, Türk kültür ha yatının en mühim eserlerindendir. Ancak bu eserler sayesinde birçok soruya cevap bulabilmenin mümkün olacağı kanaatindeyiz. Bu çalışmamızda sûrnâmelerin, sadece edebiyat ve edebiyat tarihi açısından değil, her saha tarihçileri açısından da eşsiz bir kay nak olduğu anlaşılmıştır. Bu araştırma ile Türk sporu ve Türk sporu nun toplumdaki yeri ve işlevi tarih sayfasından çıkarılarak, ortaya konmağa çalışılmıştır. İncelememizde dönemin sevilen sporlarını ve yaygınlığını da imkânlar ölçüsünde ele alarak yorumlamayı amaç edindik. Osmanlı sûr şenliklerinde spor; bugün olduğu gibi o dönemde de sadece bedenî yeteneklerin arttırılması olarak değil, hem sosyal, hem de politik açıdan ele alınmıştır. Sûr şenliklerinde spor, sadece fertlerin veya grupların çeşitli şekillerde birbirleri ile yarışarak, yeteneklerindeki üstünlüğü rakiple rine kabul ettirmeleri olarak görülmemiştir. Bunun yanında sporun yarışma maksadının dışında, eğlenmek ve eğlendirmek maksadı ile de ic ra edildiği anlaşılmıştır. Şenliklerde sportif faaliyetlere katılan her kişi padişahın ih sanı ile onure edilmiştir. Başarılı olanlar yanında, sportmence yarışıp başarısız olanlarda mükâfaatlandırılmıştır. Böylece sportmenlik ruhu ön planda tutulmuş ve sporcu teşvik edilmiştir.68 Sporun vakıflar sayesinde güçlendirilerek kurumsal hale geti rildiği Osmanlı'da, kitle sporunun varlığından bahsetmek güç değildir. Osmanlı'da bizzat sporcu olan devlet adamları sayesinde spo run en üst düzeyde desteklendiği anlaşılmıştır. Böylece de diğer dev letlere karşı sporcu ile ve diğer müesseseleri ile de propaganda yap ma imkanı gözetilmiştir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The surnames are some of the most important works of the Ottoman cultural life that describe ottoman sur festivals. We only believe that we can find some answers about the festivals by these works. In this study, it has been understood that the surnames; not only in the view of literature and the history of literature, but also for the history researchers it's a matchless source. With this study, we aimed to interpret the Turkish sports and its place and functions in the ottoman common wealth. In this study we examined especially favourite and well-known sports as for as we can. If Ottoman sur festivals are investigated from the point of sport; sport as it is today, also at that time was not only to achieve physical abilities but also from the point of social and politics it has been seriously taken into consideration by the Ottoman Empire. In the sur festivals, sport is not only to compete and make others believe that they're better. We don't get such an aim from the works. Besides this, it's seen that in sport, except competing there are other aims such as enjoying and make others enjoy.70 Every person who takes part in sport activities is honoured by the Emperor's givings. Emperor's givings are both for the winners and the defeated ones. By this way, the soul of sport is put in forward. Sports supported by the helps of Vakifs and it has become an associations of sports. In ottoman's time, it isn't hard to mention the existence of common sports in Ottoman. In Ottomans, There were also some sportmen who were in change of governing the empire with their helps, sports were supported on high levels. Thus, the Ottomans had the right to make propaganda with their sportmen and sport foundations against other nations.