Elektriksel ve ısıl iletkenliği yüksek, sürtünmesiz kontak anahtarı tasarımı
Design of a frictionless ignition switch with high electrical and thermal conductivity
  1. Tez No: 747961
  2. Yazar: UĞUR TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET KARDEŞ SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kontak anahtarları, gelişen teknoloji ve çeşitlenen mekanizmalar hayatımıza girmiş olsa da hala günümüzde kullanılmakta ve ürünün işlevine ihtiyaç duyulmaktadır. Kontak anahtarı, araçların elektrik sistemlerinin kontrol edilmesine olanak sağlayan elektromekanik şalterlerdir. Birçok araçta ve makinada, istenilen elektrik devresini aktif hale getirmek, motorları çalıştırmak, ihtiyaç duyulan akımın ihtiyaç duyulan zamanda devreye girmesini sağlamak gibi görevlerde kullanılmaktadır. Ürünün çıkış noktasına ve aktif kullanılan çeşitlerine bakıldığında, bünyesinde bulunan elektronik mekanizmaların çalışma prensibi tamamen iki ayrı devre ucunun birbirine sürtünerek birleşmesi veya bu birleşmenin ayrılması şeklindedir. Bu çalışma sistemi günümüzde hala aktif olarak kullanılmakta ve bunun dışında bir dizi sorunu da yıllardır beraberinde taşımaktadır. Kullanılan uygun olmayan malzeme çeşitleri ve hatalı tasarımlar sonucu ortaya çıkan ürünler, insan hayatını doğrudan etkileyen potansiyel kazaları doğurmaktadır. Bu tezde, geçmişten günümüze kadar gelen, kullanılmış olan ve aynı zamanda kullanılmaya devam eden birçok kontak anahtarlarından farklı çalışma prensibine sahip olan, yeni ve eşsiz bir tasarım çalışması yapılmıştır. Günümüzde kullanılan kaplamasız düz bakır perçinler yerine AgNi ve AgSnO2 gibi alaşımlara sahip modern perçinler kullanılmıştır. Elektrik devrelerinin çalışmasına olanak sağlayan ve ürünün en önemli komponenti olan her bir devre elemanı için BeCu alaşımlı ileri mühendislik sacları kullanılmıştır. Gövde yapısında çağdaş ve teknolojiye uygun olarak geliştirilmiş mühendislik plastikleri kullanılmıştır. Elektrik devresinde sıfır sürtünme ile çalışan tasarıma sahip olan bu ürün, birçok sektörde ve araçta uyarlanabilir hale getirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ignition swithes, developing technology and diversifying mechanisms have entered our lives, ther are still used today and the function of the product is needed. Ignition switches are electromechanical switches that allow the electrical systems of vehicles to be controlled. It is used in many vehicles and machines for tasks such as activating the desired electrical circuit, starting the motors, enabling the required current to be activated when needed. When we look at the product's main point and actively used types, the working principle of the electronic mechanisms within it is completely in the form of combining two separate circuit ends by rubbing against each other or separating this combination. This working system is still actively used today, and apart from that, it has brought with it a many problems for years. The products that come out as a result of unsuitable material types and faulty designs cause potential accidents that directly affect human life.that directly affect human life. In this thesis, a new and unique design study has been carried out, which has a different working principle than many ignition switches that have been used and continue to be used from the past to the present. Instead of the uncoated plain copper rivets used today, modern rivets with alloys such as AgNi and AgSnO2 have been used.BeCu alloy advanced engineering sheets are used for each circuit element, which is the most important component of the product, allowing the electrical circuits to work. Contemporary and technologically developed engineering plastics are used in the body structure. This product, which has a design that works with zero friction in the electrical circuit, is aimed to be adapted in many sectors and vehicles.