Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri, psikolojik iyi oluş ve dijital bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personality domains, psychological well-being and digital addiction levels of university students
  1. Tez No: 747960
  2. Yazar: DAMLA GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada temel amaç, üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri, psikolojik iyi oluş düzeyleri ve dijital bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda üniversite öğrencilerinin kişilik özelliklerinin, psikolojik iyi oluş düzeyleri ve dijital bağımlılık düzeylerini açıklayıcı etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında üniversite öğrencilerinin kişilik özelliklerinin, psikolojik iyi oluş düzeylerinin ve dijital bağımlılık düzeylerinin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, eğitim aldıkları bölüm ve dijital medya araçlarını günlük ortalama kullanma sürelerine göre farklılaşmasını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Mevcut araştırma kapsamında ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde eğitimine devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 318 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların %83'ü kadın, %17'si erkektir ve yaşları ortalama 21'dir. Araştırmada verilerin toplanması için araç olarak katılımcıların cinsiyet, yaş, sınıf düzeyleri, hangi bölümde okudukları ve dijital medya araçlarını günlük kullanım süresi bilgilerinden oluşan kişisel bilgi formu ile On-Maddeli Kişilik Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PERMA) Dijital Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 16.0 programından yararlanılmıştır. Cinsiyete göre analizlerde ölçek toplam puan ve ölçeklerin alt boyutlarının puanları normal bir dağılım göstermiştir böylece bağımsız iki örnekleme t testi analizi yapılmıştır. Yaşa göre oluşturulan grupları, sınıf düzeyine göre, bölüm ve dijital medya araçlarını günlük kullanım süresi değişkenlerine ait karşılaştırmalarımızda ise ANOVA testi kullanılmıştır. LSD post hoc testi ise karşılaştırmalarda farkın kaynağını bulmak için kullanılmıştır. Kişilik özellikleri, psikolojik iyi oluş ve dijital bağımlılık değişkenleri arasındaki ilişkinin analizinde Pearson korelasyonundan yararlanılmıştır; kişilik özelliklerinin psikolojik iyi oluş ve dijital bağımlılık üzerindeki açıklayıcı etkiyi tespit edebilmek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the relationship between personality traits, psychological well-being levels, digital addiction levels of university students. For this purpose, it was aimed to determine the explanatory effect of university students' personality traits, psychological well-being levels and digital addiction levels. Within the scope of the study, it is aimed to reveal the differentiation of personality traits, psychological well-being levels and digital addiction levels of university students according to the variables of gender, age, class level, department they study and average daily use of digital media tools. Within the scope of the current research, the relational screening model was used. The research population consisted of the students from Dokuz Eylul University Buca Education Faculty who continue their education between the years 2020-2021. The sample consisted of 318 university students, 83% of them were women, 17% of them were men and their average age is 21. In the research, a questionaire consisting of the participants' gender, age, class levels, the department they studied and the daily use of digital media tools, the Ten-Item Personality Scale, and the Psychological Well-Being Scale (PERMA) with Digital Addiction Scale were the tools to collect data in the study. For this study, SPSS 16.0 program was used to analyze the data. In the analyzes according to gender, the total score of the scale and the scores of the sub-dimensions of the scales showed a normal distribution, so an independent two-sample t-test analysis was performed. ANOVA test was used in our comparisons of age groups, grade level, department and daily usage time of digital media tools. The LSD post hoc test was used to find the source of the difference in comparisons. In the analysis of the relationship between personality traits, psychological well-being and digital addiction variables, Pearson correlation; Multiple regression analysis was conducted to determine the explanatory effect of personality traits on psychological well-being and digital addiction.