Araç yakıt depolarında gösterge hataları ve hassas ölçüm tekniklerinin incelenmesi
Investigation of indicator errors and precise measurement techniques in vehicle fuel tanks
- Tez No: 747962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan araştırmalar ve müşteri geri bildirimlerine göre seviye sensörlerinin ölçüm sonuçları, göstergelere yaklaşık doğru yansımaktadır. Ama özel durumlarda (yokuş iniş-çıkış, engebeli arazi, araç hızlanma ve yavaşlama) anlık hatalı ölçümler olabilir. Mevcut yakıt seviye ölçüm sensörleri tasarımlarından dolayı dış etkenlerden çok etkilenmektedir (random vibrasyon, ani ivlenme, ani emişten dolayı vakum.. vb). Bu tezde yakıt deposu içerisinde oluşabilecek herhangi bir çalkantı ve buna bağlı olarak yakıt seviye ölçümünün hassasiyeti incelenmiştir. Yakıt depolarının tasarımlarında, üretim yöntemlerinden dolayı değişiklik yapılması zor parçalardır. Bunun için depo tasarımı sabit tutulmuştur. Yakıt seviye ölçüm sensörünün tasarımında geliştirme yapılmıştır ve hassas ölçüm yapılması sağlanmıştır. Mevcut seviye sensörlerindeki float parçası (yüzer parça) genellikle korumasız tasarlanır. Dolayısı ile depo içeresindeki çalkantı efektlerinden çok fazla etkilenmiştir. Bu hata modunu engelleyebilmek için float parçası etrafına bir muhafaza tasarlanmıştır. Böylece çalkantı efektinden daha az etkilenmiştir ve seviye ölçümü daha hassas yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the research and customer feedback, the measurement results of the level sensors are reflected on the indicators approximately correctly. But in special cases, there may be instantaneous erroneous level measurements. (uphill and downhill, rough terrain, vehicle acceleration and deceleration etc.) Current fuel level sensors are highly affected by external factors due to their design. (random vibration, sudden acceleration, vacuum due to sudden suction.. etc.) In this thesis, any turbulence that may occur in the fuel tank and the sensitivity of the fuel level measurement accordingly are investigated. The design of the fuel tanks is very difficult to design and change depending on the production method. For this, the fuel tank design has been not a design changed. The design of the fuel level sensor has been improved to make high-sensitivity measurements. Generally, float components of the current fuel level sensors are designed without a dumping unit. And so they are very much affected by the turbulence effect inside the fuel tank. The dumping unit has been designed around the floating part to prevent this failure mode. So, the fuel level sensor is less affected by the turbulence effect and level measurement has been made more precise.