Truth as a discursive object in architecture: Communication through aesthetics in the post-truth era
Mimarlıkta bir söylemsel nesne olarak hakikat: Hakikat sonrası dönemde estetik aracılığıyla iletişim
  1. Tez No: 747969
  2. Yazar: SARP TANRIDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hakikat sonrası dönemin mimarlık üzerindeki etkilerinden birisi iletişim ve bilgi alışverişi sorunsalıdır. Mimarlık kolaylıkla somut ve nesnel biçimlere çevrilememektedir. Bu disiplin ölçüm ve muhakeme standartlarına tabi tutulduğunda değer, derinlik ve doğruluk kaybına uğramaya açıktır. Hakikat-sonrası dönem iletişim ve bilgi alışverişi için evrensel ölçülebilirlik standartlarının eksik olduğu toptancı tarzı bir ortama yol açmaktadır. Nesne yönelimli mimariyi, bu tez estetik bazlı evrensel bir iletişim biçimini mimarlık disiplinine sağlama potansiyeli açısından irdelemektedir. Daha detaylı olarak, bu çalışma Mark Foster Gage'in çağdaş Nesne Yönelimli Ontoloji felsefesini mimarlığa tercüme edişini incelemektedir. Gage'in eleştirisi mimarlığın ölçülebilir formlara tercümesi esnasında daha pazarlanabilir, daha kolay anlaşılır, daha basitleştirilmiş kavram, ilişki ve söylev-gerçek-varlığı birbirinden ayıran anlatılara indirgenmesini içermektedir. Bu tez ilk olarak, mimarlık kapsamında ikili bir işleve hizmet eden para simgesinin bir incelemesini sunar: (a) para ve retoriğin çağdaş disiplinde nasıl işlediğini anlamak (yalnızca aldatma ve kâr amaçlı değil, aynı zamanda iletişim ve alışverişin“nesnel”olarak gerçekleştirilebilmesine olanak tanımak amaçlı); (b) Nesne Yönelimli Ontoloji'de estetiğin incelenmesi için karşılaştırmalı bir model sağlamak. Bu çalışma, nesne yönelimli bir mimarinin genel bir incelenmesinin ardından M. F. Gage Architects'in“The Tower on the 57th Street, NYC”projesini ve projenin içerdiği listeleme ve“kitbashing”tekniklerini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the ways in which the post-truth era affects architecture is the question of communication and exchange. Architecture does not translate into tangible and objective forms with ease. The discipline is susceptible to losing value, depth, and truth in being subjected to measurement and judgment standards. The post-truth era is entangled with the problem of communication in architecture. It brings about a wholesale-like environment for the processes of exchange and communication, where universal standards for commensuration are lacking. In the context of post-truth, this thesis scrutinizes an object-oriented architecture for its potential to provide the discipline with a form of universal communicability based on aesthetics. More particularly, this study reviews Mark Foster Gage's translation of the contemporary philosophy of Object-Oriented Ontology into architecture. His criticism involves architecture's reduction to the more marketable, easily comprehendible, over-simplified concepts, relations, and narratives that disjoin the speech, truth, and being in the conversion of the discipline into more commensurable forms. Firstly, the thesis provides an examination of money-sign, which serves a double function in the scope of architecture: (a) to understand how money and rhetorics operate in the contemporary discipline—not solely for deception and profit, but also for“objective”facilitation of communicability and exchangeability; (b) to provide a comparative model for the examination of aesthetics in Object-Oriented Ontology. Following an examination of an object-oriented architecture in general, the study scrutinizes the case study of M. F. Gage Architects'“The Tower on the 57th Street, NYC”project, the listing and kitbashing techniques.