İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde yatan hastaların ve ailelerinin ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgi davranış ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of oral and dental health knowledge, behavior and awareness of hospitalized patients and their families in Ihsan Doğramaci Children's Hospital
- Tez No: 748003
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UZAMIŞ TEKÇİÇEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çeşitli sağlık problemleri nedeniyle hastaneye yatan çocuklar ağız sağlığını olumsuz etkileyecek birtakım faktörlere maruz kalırlar ve bu durum hastanede yatma süresi arttıkça daha önemli hale gelmektedir. Ağız sağlığı ve genel sağlık arasındaki karşılıklı ilişki nedeniyle özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve baskılanmış çocuk hastalar kötü ağız sağlığının sonuçlarına karşı sağlıklı olan çocuklara göre daha hassastır. Hastanede yatma sırasında çocukların ağız bakımının izlenmesinde ebeveynler temel bir role sahiptir. Ağız sağlığının korunması ve iyi ağız hijyeni uygulamalarının teşvik edilmesi, eğitimli sağlık personelinin yardımıyla, ağız sağlığını koruyucu tedbirler alınarak ve çocukların sağlığının korunmasında temel sorumluluk sahibi velilere gerekli eğitimler ve yönlendirmeler yapılarak gerçekleştirilir. Bu çalışma hastanede yatmakta olan çocuk hastaların ve ebeveynlerinin ağız sağlığı ve bakımı konusundaki genel bilgi, farkındalık ve alışkanlık düzeylerinin ölçülmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığı'ndan onay alındıktan sonra veriler, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi servislerinde yatmakta olan çocuk ve ailelerine uygulanan bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Yaşları 0-18 yaş arasında değişen toplam 412 çocuğun ortalama yaşı 9,23±5,12 olup %54,1'i erkektir. Çocukların hastanede en yüksek yatma nedeni %10,4 ile pnömoni'dir. Ortalama hastanede yatma süresi 18,79 gün olarak bulunmuştur. Hastanede yatan çocukların %73,3'ünde en az bir kronik hastalık varlığı, %62,6'sında en az bir ilaç kullanımı bulunmaktadır. Çocukların ev ortamında %91,7 olan diş fırçası veya diş temizleme süngeri bulunma yüzdesi hastane ortamında %49,5'e düşmüştür. Ev ortamında %58,9 olan düzenli diş fırçalama yüzdesi hastane ortamında %30,3'e düşmüştür. Çocuklarının ev ve hastane ortamında diş fırçalama alışkanlıkları ile annelerin eğitim düzeyi ve anne-babaların diş fırçalama alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, hastanede yatmanın çocukların ağız bakım alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu nedenle hastanede yatan hastaların ağız sağlığının geliştirilmesi ve doğru ağız bakım alışkanlıklarının kazandırılabilmesi için ailelerin, hastanede görevli doktor ve hemşirelerin ve çocuk diş hekimlerinin iş birliği içerisinde olduğu programların geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Children hospitalized for various health problems are exposed to many factors that will adversely affect their oral health, which becomes more critical as the length of hospital stay increases. Because of the relationship between oral health and general health, especially immunocompromised pediatric patients are more susceptible to the consequences of poor oral health than healthy children. Parents have a fundamental role in monitoring children's oral care during hospitalization. The protection of oral health and the promotion of good oral hygiene practices are carried out with the help of trained health professionals, by taking preventive measures for oral health, and by providing necessary training and guidance to the parents who have the primary responsibility for the protection of the children's health. This study was planned to measure the knowledge, attitudes, and awareness of hospitalized pediatric patients and their parents about oral health and oral care. After obtaining ethical approval from the Local Ethics Committee of Hacettepe University, the data were collected through a questionnaire applied to the children and their families hospitalized in Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital. The mean age of 412 children between 0-18 years was 9.23±5.12, and 54.1% were male. The highest reason for hospitalization was pneumonia, with 10.4%. The mean hospital stay was found to be 18.79 days. Among 73.3% of hospitalized children had at least one systemic disease, and 62.6% took at least one medication. The percentage of children having a toothbrush or disposable oral foam swabs, which was 91.7% at home, decreased to 49.5% in the hospital. The percentage of regular tooth brushing, which was 58.9% at home, decreased to 30.3% in the hospital. A significant relationship was found between their children's toothbrushing habits at home and the hospital, the mothers' education level, and the parents' toothbrushing habits. As a result, it was observed that hospitalization negatively affects children's oral care habits. For this reason, it is necessary to develop programs in which families, doctors, nurses working in the hospital, and pediatric dentists cooperate to improve the oral health of hospitalized patients and provide them with the proper oral care habits.