Tamamlayıcı beslenmeye geçiş dönemine annelerin kaygı düzeylerinin etkisi
The effect of mother's anxiety levels on the transition to complementary feeding
- Tez No: 748002
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma; tamamlayıcı beslenme (TB)'ye geçiş dönemine annelerin kaygı düzeylerinin etkisini araştırmak amacıyla prospektif olarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sosyal Pediatri Polikliniğine 01.06.2018-31.12.2019 tarihleri arasında başvuran 5 aylık bebeği olup henüz tamamlayıcı beslenmeye başlamamış 150 anne ve bebeği ile gerçekleştirilmiştir. Hastalar 5. ve 7. ayda kontrole çağrılmıştır. Annelerin 5. ve 7. aydaki kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır(p>0,05). Ancak 33 anne somut ve sözel olarak kaygısı olduğunu ve 27 anne ise bebeğini beslemekte zorlandığını ifade etmiştir. Bebeğini besleme konusunda kaygılı annelerin aynı zamanda bebeklerini beslemekte de zorlandıkları ve aralarındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptanmıştır(p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted prospectively to investigate the effect of mothers' anxiety levels on the transition to complementary feeding (CF). 150 mothers with 5-month-old babies who have not yet started CF were included in the study. Our study was carried out at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Social Pediatrics Polyclinic, between 01.06.2018 and 31.12.2019. The patients were called for control at the 5th and 7th months. There was no significant relationship between mothers' anxiety levels at the 5th and 7th months (p>0.05). However, 33 mothers stated that they had concrete and verbal anxiety, and 27 mothers stated that they had difficulty in feeding their baby. It was determined that mothers who were anxious about feeding their babies also had difficulties in feeding their babies and the relationship between them was significant (p0.05).