Üç boyutlu dijital modeller üzerinde iki farklı indirekt bonding tekniğinin braket transfer doğruluğu ve başarısının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of bracket transfer accuracy and success of two indirect bonding techniques on three-dimensional digital models
  1. Tez No: 748009
  2. Yazar: BERAT TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN NUR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı indirekt bonding tekniğinin braket transfer doğruluğu ve başarısının değerlendirilmesidir. 15 bireyden elde edilen toplam 60 adet alçı model, her grup için 15 adet çalışma modeli ve 15 adet transfer modeli olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. İlk grup için tek termoplastik plak, ikinci grup için çift termoplastik plak kullanılarak vakumlama yöntemi ile çalışma modelleri üzerinde braket transfer kaşıkları hazırlanmıştır. Braketler, bu transfer kaşıklarıyla transfer modellerine aktarılmıştır. Braketli çalışma ve transfer modelleri intraoral tarayıcı ile taranmıştır. Taranan çalışma modelleri ve transfer modelleri dijital olarak çakıştırılarak, transfer aşamasında meydana gelen braket pozisyonlarındaki değişiklikler lineer (insizo-gingival, mesio-distal, bukko-lingual) ve açısal (angulasyon, rotasyon ve tork) olarak ölçülmüştür. İki grup arasındaki transfer hataları Mann-Whitney U-testi ile karşılaştırılmıştır. Dişler keser, kanin, premolar ve molar olmak üzere dört gruba ayrılmış ve bu grupların transfer hataları Kruskal-Wallis ve ikili karşılaştırılmalar için Dunn-Bonferroni testleri ile karşılaştırılmıştır. İki indirekt bonding transfer tekniği de yüksek transfer başarısı göstermiştir. İki indirekt bonding transfer tekniğinin de lineer kontrolünün açısal kontrolünden daha iyi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the transfer accuracy and success of two different indirect bonding techniques. A total of 60 plaster models were divided into two groups as 15 working models and 15 transfer models for each group. Single and double vacuum formed transfer trays were prepared for the first and second groups, respectively. Study and transfer models were scanned with an intraoral scanner. By digitally overlaying the scanned study and transfer models, changes in bracket positions in the transfer stage were measured as linear (insizo-gingival, mesio-distal, bucco-lingual) and angular (angulation, rotation, and torque). Transfer errors between the two groups were compared with Mann-Whitney U-test. The teeth were divided into four groups as incisors, canines, premolars and molars, and the transfer errors of these groups were compared with the Kruskal-Wallis/Dunn-Bonferroni tests. Both techniques showed high transfer success. Linear control of both techniques were shown to be better than angular control.