Futbolcularda üzüm suyu takviyesinin oksidatif stres ve eşleşme bozucu protein düzeylerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of grape juice supplementation on oxidative stress and uncoupling protein levels in football players
- Tez No: 748035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP PALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Futbolcularda üzüm suyu takviyesinin oksidatif stres, eşleşme bozucu protein, bazı biyokimya parametreleri ve biyomotorik özellileri üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, 20 futbolcu ile 2 grup oluşturuldu, 8 hafta, haftada 6 gün futbol antrenmanı yaptırıldı. 1. Grup (n:10) sadece antrenmana tabi tutuldu, 2. Grup (n:10) futbolcu 8 hafta antrenmana tabi tutuldu ve antrenman öncesi (200 ml), antrenman sonrası (200 ml) toplam günlük 400 ml üzüm suyu içirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS paket programı (IBM SPSS versiyon 21.0) yardımıyla yapıldı. Verilerin normal dağılımlarına uygunlukları Shapiro-Wilks testi ile incelendi. Normal dağılım gösteren verilerde“bağımlı örneklerde t testi”kullanılırken, normal dağılım göstermeyen veriler için“Wilcoxon testi”kullanıldı. Verilerin gruplar arasındaki istatistiksel farklılığının ortaya konması için; normal dağılım gösteren verilerde“bağımsız örnekler için T testi”kullanılırken, normal dağılım göstermeyen verileri için“Mann Whitney U”testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The effects of grape juice supplementation on oxidative stress parameter, uncoupling protein levels, body composition and biomotoric properties in football players were investigated. For the study, 2 groups were formed with 20 football players, football training was done for 8 weeks, 6 days a week. The 1st group (n: 10) was only trained, the 2nd group (n: 10) football player was trained for 8 weeks and a total of 400 ml of grape juice was drunk daily before training (200 ml) and after training (200 ml). Statistical analysis of the data was done with the help of SPSS package program (IBM SPSS version 21.0). The conformity of the data to the normal distributions was examined using the Shapiro-Wilks test. While the“dependent samples t-test”was used for normally distributed data, the“Wilcoxon test”was used for data that did not show normal distribution. To reveal the statistical difference of the data between the groups; While the“T-test for independent samples”was used for normally distributed data, the“Mann Whitney U”test was used for data not showing normal distribution.