Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda etkileşimli sanat etkinliği programının tekrarlayan davranışlara, sosyal becerilere ve ebeveynlerin duygularına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of interactive art activity program on repetitive behaviors, social skills, and parents' emotions in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 748036
  2. Yazar: RAMAZAN İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Araştırma, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda etkileşimli sanat etkinliği programının tekrarlayan davranışlara, sosyal becerilere ve ebeveynlerin duygularına etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma, Eylül 2021-Mart 2022 tarihleri arasında Batman il merkezinde yer alan otizm tanısı almış çocukların, gittikleri otizm sınıfları ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yürütülmüştür. Araştırma, 28 OSB'li çocuk (5-17 yaş arası) ve anneleri ile sonlandırılmıştır (13 deney, 15 kontrol). Veriler Kişisel Bilgi Formu, OSBP-T Formu, Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi- Ebeveyn Sürümü ve Otizm Olan Çocuklarda Tekrarlayan Davranışlar Ölçeğinin Sosyal Etki Formu kullanılarak toplandı. Analizde ise, Uygulama grubunda ön test, son test, kalıcılık verilerinin karşılaştırılmasında verilerin normal dağılıma uygun olması durumunda Tekrarlı Ölçümler ANOVA, uygun olmaması durumunda ise Friedman analizi kullanılmıştır. Kontrol grubunda verilerinin karşılaştırılmasında verilerin normal dağılıma uygun olması durumunda Paired T test, uygun olmaması durumunda Wilcoxon test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to examine the effects of interactive art activity program on repetitive behaviors, social skills and parents' emotions in children with autism spectrum disorder. Material and method: The research was carried out in autism classes and special education and rehabilitation centers of children diagnosed with autism in Batman city center between September 2021 and March 2022. The study was concluded with 28 children with ASD (5-17 years old) and their mothers (13 experiments, 15 controls). Data were collected using the Personal Information Form, the ASSP-T Form, the Quality of Life in Autism Questionnaire-Parent Edition, and the Social Impact Form of the Repetitive Behaviors in Children with Autism Scale. In the analysis, in the comparison of the pre-test, post-test and retention data in the application group, repeated measures ANOVA was used if the data were suitable for normal distribution, and Friedman analysis was used if not. In the comparison of the data in the control group, the Paired T test was used if the data were suitable for normal distribution, and the Wilcoxon test was used if it was not.