Sildenafil sitratın kolon anastomozundaki yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of sildenafil citrate on wound healing in colon anastomosis
- Tez No: 748040
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kolon anastomoz kaçakları cerrahide önemli morbidite ve mortalite nedenleridir. Bunları minimale indirmek için bir çok çalışma yapılmış, bir çok yöntem denenmiş, bir çok ilaç kullanılmış ancak halen anastomoz kaçakları sorun olmaktan çıkmamıştır. Bu çalışmada, deneysel olarak bir çok çalışmada düz kas gevşemesi etkisinden yararlanılarak olumlu sonuçlar elde edilmiş sildenafil sitratın kolon anastomozlarındaki yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Her birinde 6 rat bulunan 4 grup oluşturuldu. 1.gruba anastomoz yapılıp postop 3.gün anastomoz patlama basıncı, perianastomotik doku hidroksiprolin düzeyi ve perianastomotik doku histopatolojik değerlendirme skorlarına bakıldı. 2.gruba 1 hafta boyunca feeding sonda ile oral 10 mg/kg/gün sildenafil sitrat verilip anastomoz yapıla-rak postop 3.gün yine aynı parametreler değerlendirildi. 3.gruba anastomoz yapılıp postop 7.gün aynı parametreler bakıldı. 4.gruba da 1 hafta boyunca feeding sonda ile oral 10mg/kg/gün dozunda sildenafil sitrat verilerek postop 7.gün anastomoz patlama basıncı, perianastomotik doku hidroksiprolin düzeyi ve perianastomotik doku histopatolojik değerlendirme skorlarına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Leakage of colonic anastomosis is an important factor for mor-tality and morbidity in surgery. In this article, we investigate the effect of sildenafil citrate on colonic anastomosis healing, by using its smooth muscle dilatator effect. This is an experimental animal study. 24 rats were separated into 4 groups and each had 6 rats. In the 1st group the colon was anastomosed. Anastomosis bursting pressure, the level of perianasto-motic tissue hydroxiprolin, and the score of histopathological evalua-tion of perianastomotic tissue were measured on the postoperative 3rd day. In the 2nd group colon was anastomosed after 1 week of oral 10 mg/kg/day sildenafil citrate treatment by feeding sonda. Same pa-rameters were investigated on the postoperative 3rd day. In the 3 rd group same parameters were investigated 7 days after the colonic anastomosis operation. In the 4th group colon was anastomosed after 1 week of oral 10 mg/kg/day sildenafil citrate treatment by feeding sonda and 7 days after the operation anastomosis bursting pressure, the level of perianastomotic tissue hydroxiprolin, the score of histopa-thological evaluation of perianastomotic were measured.