Sildenafil sitratın oküler kan akımı üzerindeki etkilerinin renkli doppler ultrasonografi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of the effects of sildenafil citrate on ocular blood flow with color doppler ultrasound
  1. Tez No: 118874
  2. Yazar: KUBİLAY BİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışma sağlıklı, genç, seksüel olarak aktif, gönüllü erkek grubunda 50 mg. tek doz sildenafîlin oküler ve retrobulber kan akımı üzerine etkilerini incelemek üzere planlanmıştır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları ABD polikliniğine başvuran 31 erkek olgu çalışma kapsamına alındı. Olguların retrobulber kan akımları renkli Doppler ultrasonografî yöntemi ile incelendi. Olguların bazal ve 50 mg sildenafil sitrat alımı sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, renkli görmeleri arasında fark gözlenmedi. Olguların bazal ve sildenafil alımından 1 saat sonra göz içi basınçları, sistolik ve diastolik kan basınçları karşılaştırıldığında anlamlı fark izlenmezken kalp atım hızlarında istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p 0,05). Sildenafîlin retinal fonksiyondaki ve oküler sirkülasyondaki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha geniş kapsamlı ve kontrollü çalışmaların gerektiğini ve özellikle retinal hastalığı olan hastalarda ilacın uzun dönem etkilerinin çalışılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to analyze the effect of single oral dose of 50 mg sildenafil on ocular and retrobulbar circulation in a group of healthy, young, sexually active, male volunteers. 31 male cases were included in this study. Retrobulbar haemodynamics were evaluated by color Doppler ultrasound imaging. There were no significant changes in best-corrected visual acuities and color visions in all cases. No statistically significant difference in intra ocular pressure, systolic or diastolic blood pressure was noted after sildenafil administration compared with baseline values. However, heart rate increased significantly after sildenafil administration. After sildenafil administration blood flow rates significantly increased in the ophthalmic artery in both eyes (p=0,0000), while all Doppler indices remained non-significant for central retinal artery and short posterior ciliary artery (p>0,05). We support that more extensive and controlled studies are necessary to clarify the mode of action of sildenafil on retinal function and ocular circulation and to study the long-term effects of the drug in patients with retinal diseases. -ssss^ 45