Konya ili, Organize Sanayi Bölgesi zeminlerin dinamik davranışının eşdeğer ve doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of the dynamic behavior of soils in Konya province, Organized Industrial Region with equivalent and nonlinear analysis methods
- Tez No: 748084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Sismik olarak aktif bölgelerde, dünyanın oluşumundan beri yerkabuğundaki kırılmalar neticesinde aniden meydana çıkan titreşim dalgaları ile depremler oluşmaktadır. Depremlerin etkisinde zeminlerin göstereceği davranışların önceden tahmin edilebilmesi ve belirlenmesi yapıların tasarımında büyük önem arz etmektedir. Bizim ülkemiz de depremler açısından aktif bir ülke olarak nitelendirilmektedir. Bilindiği üzere zeminler, üzerlerine etkiyen belli frekanslardaki sismik dalgaları sönümlendirerek etkisini azaltabilmekteyken bazı frekansları da büyütücü etkilere sahip olabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da zeminlerin dinamik davranışlarının mutlaka analizler ile belirlenmesi gerekmektedir. Tez çalışması kapsamında; Konya İli Organize Sanayi Bölgesinde yer alan farklı konumlardaki beş bölge belirlenmiş ve her bir bölge için 10'ar adet olmak üzere toplam 50 adet sondaj kuyusu seçilmiştir. Analizlerde kullanılacak olan veriler bölgeden temin edilmiş ve temsil edilmiş zemin profilleri oluşturulmuştur. Elde edilen zemin profilleri DEEPSOIL ve EERA (Equivalent-linear Earhquake site Response Analyses) programları kullanılarak eşdeğer lineer ve nonlineer olarak analiz edilmiştir. Beş bölgede yapılan analizler neticesinde elde edilen maksimum yüzey ivmeleri, spektral ivmeler, zemin büyütmeleri gibi değerler karşılaştırmalı olarak detaylıca irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In seismically active regions, earthquakes occur with sudden vibration waves as a result of fractures in the earth's crust since the formation of the Earth. Predicting and determining the behavior of soils under the influence of earthquakes is of great importance in the design of structures. Our country is also characterized as an active country in terms of earthquakes. As it is known, soils can reduce their effect by dampening seismic waves at certain frequencies acting on them, while some frequencies can have amplifying effects. Therefore, the dynamic behavior of soils must be determined through analysis. Within the scope of the thesis; two regions in different locations in Konya Organized Industrial Zone were determined and a total of 10 drilling wells were selected, 5 for each region. The data to be used in the analyzes were obtained from the region and soil profiles were created for each well. The obtained soil profiles were analyzed as equivalent linear and nonlinear through DEEPSOIL and EERA (Equivalent-linear Earthquake site Response Analyzes) programs. The obtained results were analyzed by creating tables. Values such as maximum surface accelerations, spectral accelerations, ground amplifications obtained as a result of the analyzes made in each region have been examined in detail in comparison.