Seismic assessment of public hospitals in palestine
Filistin'deki devlet hastanelerinin sismik değerlendirilmesi
- Tez No: 748089
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çeşitli karmaşıklıkları nedeniyle hastaneler, sismik olaylar sırasında ortaya çıkabilecek fiziksel ve işlevsel güvenlik açıklarını azaltmak için özel düzenleyici inşaat gereksinimlerine sahiptir. Afet sırasında hastalar ve personel için güvenli bir ortam yaratmak ve ayrıca hayat kurtarmada ve afet sonrası acıyı azaltmada çok önemli bir rol oynamak için sismik riskin azaltılmasında özel hususlara ihtiyaç vardır. Güvenli ve güvenilir hastane yapılarının önemi, mühendislerin halka karşı birincil görevinin hastanelerin sismik olaylarla ilgili afetlere dayanabilmesini sağlamak olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Ana endişemiz, saha koşullarını dikkate alan sismik parametrelerdir. Bu araştırmada, topografik bir etki ve değişikliklerinin sismik davranış üzerindeki etkisinin yanı sıra, uygulama kurallarına göre temel inşaat tarzının zaman periyoduna bağlı olarak Filistin'deki kamu hastanesi tesislerinin tasarımındaki farklılıkları sunuyoruz. Sismik davranışın, üzerine inşa edilecek zemin tipi de dahil olmak üzere birçok değişkene göre bir bölgeden diğerine ve bir yapıdan diğerine değiştiği ve bölgeler ve yapılar arasındaki sismik davranış değişkenleri, farklı arazilerin sismik tasarım unsurlarını doğrudan etkilediği gösterilmiştir. , sistem hususları ve yapısal analiz metodolojileri. Bu çalışma, Filistin'deki farklı türdeki kamu hastanelerini seçmiş ve önceki yıllardaki uygulamalarının doğası hakkında çeşitli istatistiksel bilgiler toplamıştır. Veriler, üç farklı topografyaya dayalı üç farklı hastane modeli oluşturmak için kullanıldı: Qalqilya, Ramallah ve Jericho. Analizi tamamlamak ve gerekli önerileri sağlamak için, aynı yapının birden fazla bina sisteminde kamu hastanelerinin güvenliğini sağlamak için yapının temel modeli için minimum zaman çerçevesi oluşturulmalıdır. Yerel koda dayalı değerlendirme, kapasite spektrumu yöntemini kullanan ETABS programı da dahil olmak üzere çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İtme analizi, inşaat sektöründe kullanılan doğrusal olmayan bir statik analiz şeklidir. Yapısal tasarımcıyı mühendislik şartnameleri ve koşulları dahilinde güvenli yapı tasarımı için doğru yola sokan sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to their diverse complexities, hospitals have specific regulatory construction requirements to mitigate physical and functional vulnerabilities that can arise during seismic events. Special considerations in seismic risk mitigation are needed to create a safe environment for patients and staff during disasters as well as play a crucial role in saving lives and reducing the suffering after disasters. The importance of safe and reliable hospital structures makes it abundantly clear that the engineers' primary duty to the public is ensuring that hospitals can withstand disasters related to seismic events. Our main concern is seismic parameters that take into account site conditions. In this research, we present a topographic influence and the effect of its modifications on seismic behavior, as well as differences in the design of public-hospital facilities in Palestine based on the time period of the basic mode of construction according to codes of practice .It has been shown that seismic behavior varies from one region to another and from one structure to another according to many variables including the type of soil to be built on, and the seismic behavior variables across regions and structures , different terrains directly affect seismic design elements, system considerations, and structural analysis methodologies. This study chose different types of public hospitals in Palestine and collected various statistical information about the nature of their practice in the previous years. The data were used to build three distinct hospital models based on three different topographies: Qalqilya, Ramallah, and Jericho. To complete the analysis and provide the required suggestions, the time frame for the basic model of the structure should be established as a minimum to reach the safety of public hospitals in multiple building systems of the same structure. The local code-based assessment was carried out using a variety of tools, including the ETABS program, which employed the capacity spectrum method. Pushover analysis is a form of non-linear static analysis that is used in the construction industry. Results have been reached that put the structural designer on the right track for safe structural design within the engineering specifications and conditions