اسلوب التوكيد في مسند الحميدي (ت ٢١٩ه)دراسة تحليلية
Müsned el-Hamidi'de vurgulama üslubu (Seçmeli çalışma)
  1. Tez No: 748090
  2. Yazar: OMAR GHALİB ALİ AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdulsalam Yousuf ESSA AL – YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma“el-Humeydî'nin Müsned'indeki Tevkid üslubu”olarak isimlendirildi. Çalışmada Humeydî'nin Müsned'inde geçen tevkit ifadeleri belagat ve nahiv açılarından ele alınmaktadır. Ayrıca çalışmada Arap dilindeki tevkid üslubu genel olarak işlenmektedir. Çalışmanın giriş kısmında Müsned'in sahibi Humeydî'nin hayatından bahsedilmektedir. Çalışmada nahiv ve belagat açılarından analitik bir inceleme yapılmaktadır. Öncelikli olarak konu nahiv açısından özetlenmekte ve çoğunluğu kullanımlar olmak üzere lafzı tevkid (lafzı pekiştirme) açıklanmaktadır. Çünkü lafzi tevkid; nekra ile marife isim tevkid ve harf, fiil veya cümle halindeki tevkid örneklerini içermektedir. Sonrasında çalışma, tevkidi ve etkilerini örnek belagat göstergeleri ile belagat açısından incelemektedir. Üçüncü kısımda mana üzerindeki tevkid çağrışımları ve bunun ispatı üzerinde durulmaktadır. Ayrıca bu bölümde belagatçıların anlam üzerindeki karışıklığı gidermeleri konusunu da ele almaktadır. Bu konu dinleyicinin durumu, duyduğu cümlenin anlamı kabul etme konusundaki tereddüdü veya şüphesi ile ilgili bir durumdur. Bu çalışma temelde iki kısma ayrılmaktadır. Birincisi kısım; tevkid üslubu açısından hadisler konusudur. İkincisi kısım ise nahiv ve belagat açısından analitik bir incelemeyi içermektedir. Bu incelemede belagatçıların tevkidin anlamı konusunda sözü kuvvetlendirip sağlamlaştırmayı ifade ettiği noktasından çok uzaklaşmadıkları ortaya
Özet (Çeviri)
This study has been characterized )The Emphasis method in Musnad Al Hamidi an analytical study( By studying the style of emphasis in the predicted; we have introduced both sides of grammar and rhythmic for emphasis and the authority of the researcher sheds light on the method of emphasizing in the Arabic language in a complete presentation predicted by an introduction in which the life of the owner of the predicate was presented and then the study in which the researcher presented the grammatical aspect and rhetorical analytical study; the study concluded that the grammatical aspect was presented stress first and the verbal stress was used Because it includes emphasizing names and acquaintances.it is in letters verbs and sentence then the rhetorical study represented in the rhetorical and its impact and it appeared through the study in the third chapter that the reasons for establishing and removing confusion- Ambony the preachothers is the condition of the recipient and his reluctance to accept this meaning and the presence of doubt or denial when the recipient accepts this meaning. this study was divided into two main parts that talk about the method of confirmation and the second is the analytical study that dealt with the grammatical and rhythmical aspects where it was found that the understanding . Affirmation is that it strengthens speech and makes it possible for they argue that affirmation is (Empowering and strengthening some things in the self) and this study may have obliterated the grammatical and rhythmical purposes of this chapter.