Hatay yöresi yörük fıkraları
Hatay region yörük anecdotes
- Tez No: 748105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sözlü ve elektronik kültür ortamında karşımıza çıkan fıkralar, günlük yaşamı konu edinmiş, farklı işlevlere hizmet etmiş düz yazı biçimindeki bir anlatı türüdür. Güldürmenin yanı sıra toplumsal kurallara yer veren ve bunu eleştirel yolla gerçekleştiren fıkralar aynı zamanda bir iletişim aracıdır. Bu bağlamda fıkralar, insanlara düşüncelerini ve hayat tarzlarını aktarma imkânı sunmuştur.“Hatay Yöresi Yörük Fıkraları”isimli bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü“Giriş”tir. Bu bölümde araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, yöntemi ve kapsamı hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmamızın ikinci bölümü olan“Yöntem”bölümünde sahada elde edilen verileri tahlil etmekte kullanılmış“Mizah teorileri”ve“İşlevsel halk bilimi kuramı”ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm olan“Bulgular”bölümünde ise yöreyle ilgili fıkraları daha iyi analiz etmek için“Araştırma Alanı ile İlgili Bilgiler, Yörükler Hakkında Genel Bilgiler, Araştırma Konusuyla İlgili Yapılan Çalışmalar, Kavramsal Çerçeve ve Fıkra Anlatma Geleneğine Genel Bir Bakış”başlıkları altında bilgi verilmiştir. Hatay yöresi Yörük fıkraları biçim, içerik, dil ve üslup açısından değerlendirilmiş; mizah teorileri bağlamında; işlevsel halk bilimi kuramı bağlamında Hatay yöresi Yörük fıkralarının tahlili yapılmıştır. Hatay yöresi Yörük fıkralarındaki kişiler tespit edilmiştir. Çalışmanın“Tartışma ve Sonuç”bölümünde derlenen fıkralarla ilgili değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın bulgular bölümünde verilen tespitler doğrultusunda bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anecdotes, which we encounter in the oral and electronic cultural environment, are a type of narrative in the form of prose that has deals with daily life and serves different functions.In addition to making people laugh, jokes that include social rules and realize this in a critical way are also a communication tool. In this context, anecdotes offer people the opportunity to convey their thoughts and lifestyles. This study, called Hatay Region Nomad Anecdotes, consists of four main parts. The first part of the study is“Introduction”. In this section, information is given about the subject, problem, purpose, importance, method and scope of the research. In the second part of our research, information is given about“Methods”,“theories of humor”and“functional folklore theory”used to analyze the data obtained in the field. In the third chapter,“Results”, information is given under the headings of“Information about the Research Area, General Information about the Yoruks, Studies on the Research Subject, Conceptual Framework and An Overview of the Tradition of Telling anecdotes”. better analyze jokes about the region. Hatay region Yörük anecdotes were evaluated in terms of form, content, language and style; in the context of theories of humor; In the context of functional folklore theory, an analysis of the Yörük anecdotes belonging to the Hatay region has been made. The people in the nomadic anecdotes belonging to the Hatay region have been identified. In the“Discussion and Conclusion”section of the research, an evaluation was made about the collected jokes. A result was obtained in line with the determinations given in the findings section of the research.