The impact of strategic planning on the effectiveness of health institutions in Palestine
Stratejik planlamanın Filistin'deki sağlık kurumlarının etkinliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 748104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÇİFTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma, stratejik planlamanın Filistin'deki sağlık kurumlarının etkinliği üzerindeki etkisini çeşitli değişkenlere göre belirlemeyi amaçladı: (cinsiyet, yaş, akademik nitelik, iş unvanı, işin doğası, hizmet yılı, kurumun yeri, sağlık kuruluşu türü. kurum). Çalışma popülasyonu, güney Batı Şeria'daki sağlık kurumlarında çalışan tüm çalışanlardan oluşuyordu ve anket, veri toplamak için bir araç olarak kullanıldı. Örneklem, Beytüllahim ve El Halil illerindeki sağlık kurumlarındaki tüm karar vericileri (genel müdür, müdür / müdür yardımcısı, daire başkanı / bölüm başkanı) içermiş ve ulaşılan (293) karar verici sayısına kapsamlı anket olarak ulaşılmıştır. hedef kitlenin yüzdesi yürütüldü ve sahadan alınan numunenin yüzdesi, hedef nüfusun (%61,4) ile (180) Anketler oldu. Çalışmanın sonuçları şunları göstermiştir: Sağlık kurumlarının stratejik planlama kavramı hakkında bilgi ve aşinalıkları vardır. Filistin'deki sağlık kurumları da stratejik planlamayı yoğun bir şekilde uygulamaktadır. Sağlık kurumları iç ve dış ortamları geniş bir şekilde inceler ve analiz eder ve stratejik planlama Covid 19'un etkilerinin azaltılmasına büyük katkı sağlamıştır, stratejik planlamanın önünde birçok engel bulunmaktadır. Sonuçlar ayrıca Filistin'deki sağlık kurumlarının etkinliğinin yüksek olduğunu ve sağlık kurumlarında etkinliklerini artırmaya yardımcı olan birçok faktörün mevcut olduğunu gösterdi. Sonuçlar ayrıca stratejik planlamanın sağlık kurumunun etkinliği üzerinde yüksek bir etkisi olduğunu gösterdi. Son olarak sonuçlar, cinsiyet, yaş, eğitim niteliği, işin doğası, hizmet yılı, tür gibi değişkenlere göre Filistin'deki sağlık kurumlarında stratejik planlamanın gerçekliği üzerinde Düzey (α≤ 0.05) olduğunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. kurumun. Filistin'deki sağlık kurumlarında stratejik planlamaya ilişkin olarak görev unvanı değişkenine göre genel müdür ve müdür lehine istatistiksel olarak anlamlı (α≤ 0.05) düzeyde farklılıklar olduğu, kurumun genel müdür ve yönetici lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Konum ve Beytüllahim vilayetindeki sağlık kurumlarının lehine. Ayrıca, cinsiyet, yaş, eğitim niteliği, işin doğası, hizmet yılı, kurum türü değişkenlerine göre Filistin'deki sağlık kurumlarının etkinliğine ilişkin düzeyde (α≤ 0.05) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Filistin'deki sağlık kuruluşlarının etkililiği ile ilgili olarak iş unvanı değişkenine göre ve yönetici lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde (α≤ 0.05) ve kurumun bulunduğu yere ve Beytüllahim vilayetindeki sağlık kurumları lehine. Çalışma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli tavsiyelerle sonuçlandı: (Kurumsal düzeyde stratejik planların başarısındaki rolü nedeniyle iç ve dış ortamlar hakkında tam bilgi sahibi olmak, stratejik planların uygulanmasını izlemek ve bunların etkinliğini sürekli olarak incelemek, stratejik planları etkin bir şekilde formüle etmede, stratejik planlamanın önündeki engelleri azaltmada geçmiş deneyimleri değerlendirme ve güçlü ve zayıf yönlerini ve çalışanlarını bilme üzerine).
Özet (Çeviri)
The study aimed to identify the impact of strategic planning on the effectiveness of health institutions in Palestine, according to several variables: (gender, age, academic qualification, job title, nature of work, years of service, location of the institution, type of institution). The study population consisted of all workers in health institutions in the southern West Bank, and the questionnaire was used as a tool to collect data. The sample included all decision-makers (general manager, director / deputy director, head of department / head of division) in the health institutions in the Bethlehem and Hebron governorates, and their number reached (293) decision-makers, as the comprehensive survey of the target community was conducted, and the percentage of the sample recovered from the field was (180) Questionnaires with (61.4%) of the target population. The results of the study indicated: Health institutions have knowledge and familiarity with the concept of strategic planning. Health institutions in Palestine also practice strategic planning extensively. Health institutions study and analyze the internal and external environments in a large way, and strategic planning has greatly contributed to reducing the effects of Covid 19, there are many obstacles to strategic planning. The results also indicated that the effectiveness of health institutions in Palestine was high, and many factors were available in health institutions that helped improve their effectiveness The results also showed a high impact of strategic planning on the effectiveness of the health institution. Finally, the results indicated that there were no statistically significant differences when Level (α≤ 0.05) on the reality of strategic planning in health institutions in Palestine according to variables: gender, age, educational qualification, nature of work, years of service, type of institution. While it was found that there are statistically significant differences at the level (α≤ 0.05) regarding strategic planning in health institutions in Palestine according to the job title variable in favor of a general manager and director, and the existence of differences according to the institution's location and in favor of health institutions in the Bethlehem governorate. It also showed that there were no statistically significant differences at the level (α≤ 0.05) regarding the effectiveness of health institutions in Palestine according to the variables: gender, age, educational qualification, nature of work, years of service, type of institution. When it was found that there were statistically significant differences at the level (α≤ 0.05) about the effectiveness of health institutions in Palestine according to the job title variable and in favor of a manager, and the existence of differences according to the institution's location and in favor of health institutions in Bethlehem governorate. The study concluded with several recommendations, including: (Enhancing full knowledge of the internal and external environments because of its role in the success of strategic plans at the enterprise level, monitoring the implementation of strategic plans and studying their effectiveness on an ongoing basis, working on evaluating previous experiences and knowing their strengths and weaknesses levels and employees in effectively formulating strategic plans, reducing the obstacles to strategic planning).