Performance enhancement of microstrip patch antenna for indoor applications
İç mekan uygulamaları için mikro şerit yama anteninin performans artırması
  1. Tez No: 748109
  2. Yazar: MOHAMMED SHAFEAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kablosuz iletişim uygulamalarında kullanılan antenlerin birçok yapısı vardır, en yaygın olarak bilinen ve kullanılanlardan biri Mikroşerit Yama Antenidir (𝑀𝑃𝐴). Bu anten en çok, mesafe uygulaması yoluyla çeşitli iletişimlere uygun olmasını sağlayan geometri konfigürasyonu açısından faydaları nedeniyle tanınır. Bu anten yapısının küçük ağırlığı ve mikrodalga uygulamalarının çoğuyla karıştırılmaya uygunluğu, gerekli olduğu kadar çok faydalıdır. Bu anten, dar bant genişliği ve düşük veya zayıf kazanç sorunları nedeniyle kusurlu. Sonuç olarak, bu anteni doğru bir şekilde kullanmak için, anten performansını artırmak için belirtilen hususlar optimize edilmelidir. Bu çalışmada, Bilgisayar Simülasyon Teknolojisi (CST) anten simülasyon paketi tarafından sunulan sonlu entegrasyon tekniği kullanılarak 60 GHz çalışma frekansında dikdörtgen yama şeklinde bir MPA tasarımı tanıtılacaktır. Bu frekans bandı, ücretsiz lisans işlemi ve iç mekan uygulaması için daha yüksek bir veri hızı elde etme yeteneği nedeniyle seçilmiştir. En iyi bağlantıyı elde etmek ve uyumsuzluk sorunlarını önlemek için, simüle edilmiş anteni beslemek için dahili beslemeli şema kullanılır; bu, üretimi kolay bir yöntemdir ve saf modelleme ve empedans eşleşmesi sağlar. Simüle edilmiş anten gerçekleştirmeyi optimize etmek için mantar benzeri Elektromanyetik Bandgap (𝐸𝐵𝐺) kare hücreler tanıtıldı. Bu hücreler anten substratı üzerine implante edilir ve yollar vasıtasıyla anten yer düzlemine bağlanır. Son olarak, mantar benzeri 𝐸𝐵𝐺 yapısının kullanılması ile Frekans Seçici Yüzey (𝐹𝑆𝑆) arasında bir performans karşılaştırması incelenecektir.
Özet (Çeviri)
There are many structures of the antennas utilised in wireless communication applications, one of the most widely known and utilised is the Microstrip Patch Antenna (𝑀𝑃𝐴). This antenna is most recognised due to its benefits in terms of geometry configuration that makes it fitting for various of the communication via distance application. The small weight of this antenna structure and the appropriateness for mixture with many of the microwave applications is very useful as well as required. This antenna has flawed by the narrow bandwidth and the low or the poor gain issues. Consequently, to utilise this antenna properly the mentioned issues should be optimised to boost the antenna performance. In this study, we will introduce a design of an MPA with a rectangular patch shape at an operating frequency of 60GHz employing the finite integration technique that is offered by the Computer Simulation Technology (CST) antenna simulation package. This frequency band is chosen due to the free license operation and the ability to get a higher data rate for the indoor application. In order to get the best connection and avoid mismatching issues, the inset-fed scheme is used to feed the simulated antenna; this is the method easy to manufacture and provides naivety modeling and impedance matching. In order to optimise the simulated antenna realisation, the mushroom-like Electromagnetic Bandgap (𝐸𝐵𝐺) square cells are introduced. These cells are implanted over the antenna substrate and connected with the antenna ground plane through the vias. Finally, a performance comparison between utilising the mushroom-like 𝐸𝐵𝐺 structure and the Frequency Selective Surface (𝐹𝑆𝑆) will be studied.